Wiceminister klimatu: do 2030 r. mogą w Polsce powstać elektrolizery o mocy do 2 GW

Dzięki inwestycjom w rozwijanie technologii wodorowych do 2030 r. mogą powstać w Polsce elektrolizery o mocy nawet 2 GW - wskazał w piątek w Sejmie wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Dodał, że nasz kraj ma potencjał w wytwarzaniu i magazynowaniu wodoru.

2023-07-07, 11:50

Wiceminister klimatu: do 2030 r. mogą w Polsce powstać elektrolizery o mocy do 2 GW
W Polsce mogą powstać elektrolizery o mocy do 2GW.Foto: shutterstock/Audio und werbung

Wiceminister klimatu i środowiska odpowiadając w piątek na pytania posłów dot. zwiększania przez Polskę bezpieczeństwa energetycznego wskazał, że dzięki inwestycjom w zakresie rozwijania technologii wodorowych "może powstać w Polsce do 2030 r. nawet 2 GW elektrolizerów".

Rola Orlenu

Guibourge-Czetwertyński przypomniał, że spółka Orlen uzyskała pozytywną decyzję na poziomie europejskim "dla swojego projektu rozbudowy takich sieci, takich elektrolizerów w Polsce, Czechach i na Słowacji" w ramach tzw. procesu IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interest). Wyjaśnił, że zapewnia to możliwości wsparcia także dla tych inwestycji.

- Oprócz projektów promowanych przez Orlen są też projekty spółek prywatnych: Synthosu, ZE PAK-u. Ogłaszają bardzo ambitne plany w tym zakresie - stwierdził wiceminister. - Mamy nie tylko unikalny potencjał, jeżeli chodzi o wytwarzanie wodoru, wykorzystując tym samym nadwyżki z energii OZE, ale mamy potencjał w magazynowaniu wodoru - zaznaczył.

Wyjaśnił, że to wynika z unikalnej struktury geologicznej w niektórych regionach Polski.

REKLAMA

- Pod tym kątem (...) przede wszystkim Orlen pracuje nad kilkoma projektami w Kujawsko-pomorskim i Pomorskim, które umożliwią zagospodarowanie magazynów dla wodoru. Pierwszy projekt - demonstracyjny - ma powstać w woj. kujawsko-pomorskim o pojemności 20 tys. m sześć. do 2026 r. - wskazał. Dodał, że są też "dalsze plany w Kujawsko-pomorskim i w Pomorskim o pojemności nawet 200-300 tys. m sześć.".

Unikalny nośnik energii

Jak zwrócił uwagę, wodór jest unikalnym nośnikiem energii - "nie tylko sposobem na magazynowanie energii, ale także instrumentem do redukcji emisji w przemyśle chemicznym, hutach, wielu przemysłach ciężkich". Według niego wodór będzie "kluczowym parametrem sukcesu i konkurencyjności polskich firm przemysłowych".

Wiceszef MKiŚ wskazał, że w perspektywie do 2040 r. "pojawi się znaczący potencjał", jeśli chodzi o nadwyżki z produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

- Szacujemy nawet aż 70 TWh w '40 r., co stwarza potencjał dla rozwoju technologii wodorowych. Polskie spółki mają liczne plany zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie wodoru, jak i jego składowanie - podsumował.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej