Biden poparł transfer samolotów. Po przyjęciu Szwecji do NATO myśliwce F-16 polecą do Turcji

Prezydent USA Joe Biden, po konsultacjach z Kongresem, postanowił ruszyć naprzód w sprawie transferu myśliwców F-16 do Turcji - poinformował we wtorek przed szczytem NATO w Wilnie doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany.

2023-07-11, 10:00

Biden poparł transfer samolotów. Po przyjęciu Szwecji do NATO myśliwce F-16 polecą do Turcji
Amerykanie przyśpieszą wysłanie samolotów F-16 do Turcji . Foto: Harald Tittel/PAP/DPA.

Prezydent Biden "jasno komunikował, że popiera ten transfer" - zapewnił Sullivan, nie podając jednak ram czasowych dotyczących dostarczenia myśliwców.

W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany.

Presja Turcji 

Niektórzy członkowie NATO uważają, że Turcja, która w październiku 2021 r. zawnioskowała o zakup myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 mld dolarów od USA i prawie 80 zestawów modernizacyjnych dla już będących w posiadaniu Turcji samolotów bojowych, wykorzystywała kwestię członkostwa Szwecji, aby wywrzeć presję na Waszyngton - przekazała agencja Reutera.

Ostatecznie Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z premierem Szwecji i prezydentem Turcji.

REKLAMA

Ścieżka Ukrainy do NATO


Sullivan powiedział również we wtorek, że sojusznicy NATO wyślą "jednogłośny, pozytywny sygnał" dotyczący drogi Ukrainy do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Wilnie, który odbywa się w dniach 11-12 lipca.

Według amerykańskiego magazynu "Foreign Policy" niezależnie od tego, kiedy skończy się agresja Rosji na Ukrainie, kwestie gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa należy zacząć rozważać już teraz. O ile bowiem wojna nie skończy się podpisaniem solidnego traktatu pokojowego, co jest mało prawdopodobne, Władimir Putin lub jakiś inny rosyjski przywódca będzie mógł rozpocząć tę agresję na nowo. Chyba że Ukraina będzie dysponowała wystarczającym mechanizmem odstraszania".  

Zobacz także: Antoni Macierewicz mówi o znaczeniu przyjęcia Szwecji do NATO 

Czytaj również:

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej