Bójki z udziałem migrantów na Cyprze. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób

2023-08-29, 09:58

Bójki z udziałem migrantów na Cyprze. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób
Ponad 20 osób aresztowano po gwałtownych starciach z udziałem migrantów i miejscowych mieszkańców na Cyprze. Foto: Forum/Reuters/YIANNIS KOURTOGLOU

Cypryjska policja aresztowała w poniedziałek wieczorem 21 osób po gwałtownych starciach z udziałem migrantów i lokalnych mieszkańców we wsi Chloraka na zachodzie Cypru. Wśród zatrzymanych są zarówno migranci, jak i miejscowi.

Rozruchy w Chlorace zaczęły się w niedzielę, gdy doszło do pokojowego protestu migrantów przeciwko przemocy - relacjonuje Reuters.

Równolegle grupa ok. 300 osób manifestowała przeciwko nielegalnej imigracji, po czym część zamaskowanych uczestników oddzieliła się od głównej grupy i zaczęła niszczyć mienie i samochody należące do nie-Cypryjczyków.

W poniedziałek wieczorem napięcie wzrosło, policja oddzieliła grupy migrantów i Greków cypryjskich, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych. Jeden funkcjonariusz został lekko ranny.

Czytaj także w i.pl: Włochy mierzą się z ogromnym kryzysem migracyjnym. Do kraju napłynęła rekordowa liczba imigrantów

Wzrost liczby migrantów

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba przybywających na Cyprze nielegalnie migrantów i osób ubiegających się o azyl, chociaż w samym 2023 roku tempo tego wzrostu zmalało.

W położonej na przedmieściach miasta Pafos Chlorace od lat narastało napięcie na tle nieproporcjonalnie dużej - zdaniem lokalnych mieszkańców - liczby osiedlonych tam azylantów i uchodźców - pisze Reuters. 20 proc. społeczności migranckiej w Chlorace pochodzi z Syrii.

Zobacz także w TVP Info: Otwartość na imigrantów a liczba przestępstw. Statystyki gwałtów, zabójstw i napaści w UE [TABELE]

MSW Cypru ogłosiło w 2021 roku, że do Chloraki nie będą już kierowani nowi migranci. W zeszłym tygodniu władze przekazały, że rozpoczną proces przesiedlania migrantów z zajmowanego przez nich osiedla, w którym setki osób mieszkały bez dostępu do elektryczności i bieżącej wody.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej