Scholz nie chce wracać do energetyki jądrowej. "W Niemczech już się jej nie używa"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie chce, aby jego kraj powrócił do energii jądrowej. "Energetyka jądrowa się skończyła. W Niemczech już jej się nie używa" - powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

2023-09-02, 05:21

Scholz nie chce wracać do energetyki jądrowej. "W Niemczech już się jej nie używa"
Jest list intencyjny ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Denton Rumsey / Shutterstock.com

W związku z rosnącymi cenami energii w Niemczech powraca debata na temat wykorzystania energii jądrowej. Partia FDP, która współtworzy rząd Olafa Scholza, proponuje, aby rząd federalny wstrzymał się z demontażem reaktorów jądrowych. Opozycyjna partia AFD proponuje z kolei budowę nowych bloków.

Energetyka jądrowa

Kanclerz Scholz odrzucił te propozycje. Polityk przypomniał, że Niemcy zakończyły eksploatację reaktorów jądrowych i rozpoczęły ich demontaż. Wskazał także, że budowa nowych bloków zajęłaby 15 lat i byłaby bardzo kosztowna. W jego ocenie taka inwestycja kosztowałaby od 15 do 20 miliardów euro.

Czytaj także w tvp.info: Najpopularniejsi politycy w Niemczech. Kanclerz Scholz traci w rankingu

Niemcy rozpoczęły proces odchodzenia od atomu w 2002 roku. W kwietniu tego roku w RFN wyłączono ostatnie trzy elektrownie jądrowe.

REKLAMA

Negatywne opinie o rządzie

W najnowszym sondażu aż 79 proc. Niemców stwierdziło, że są aktualnie "mało zadowoleni" lub "wcale nie są zadowoleni" z pracy rządu. "Zadowolonych" z gabinetu kanclerza Scholza jest 19 proc., a "bardzo zadowolonych" nie ma wcale - 0 proc.

Takie wyniki przyniosło reprezentatywne badanie, przeprowadzone przez pracownię Infratest Dimap w dniach 28–30 sierpnia.

Czytaj także w niezalezna.pl: Scholz pobił rekord! Już 70 procent Niemców nie jest zadowolonych z jego rządów

"Tak negatywne nastroje dotyczące pracy rządu są czymś niezwykłym w dwa lata po wyborach federalnych - skomentował "Die Welt" i przypomniał rządy z poprzednich lat, które traciły poparcie na początku swej pracy, ale przed półmetkiem kadencji były w stanie odbudować zaufanie społeczeństwa.

REKLAMA

"W przypadku obecnego rządu jak dotąd się to nie powiodło" - podkreślił dziennik.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej