Niemcy: zaufanie do rządu dramatycznie spadło. Rosną obawy przed załamaniem gospodarki

Niemcy tracą wiarę we własną potęgę gospodarczą - wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut Demoskopii w Allensbach. Aż połowa respondentów stwierdziła, że za kilka lat Niemcy nie będą już należeć do wiodących gospodarek świata.

2023-09-03, 17:31

Niemcy: zaufanie do rządu dramatycznie spadło. Rosną obawy przed załamaniem gospodarki
Zaufanie do rządu wśród Niemców dramatycznie spadło. Rosną obawy przed załamaniem gospodarki. Foto: Wirestock Creators/shutterstock

"W ciągu kilku miesięcy zaufanie Niemców do siły własnego państwa dramatycznie spadło: z badania Allensbacha wynika, że 50 proc. Niemców uważa, że za 10-15 lat Republika Federalna nie będzie już jednym przodujących gospodarczo krajów świata. Rok temu uważało tak zaledwie 30 proc." - opisuje wyniki badania portal dziennika "Welt".

Zobacz na tvp.info: Niemcy obawiają się załamania gospodarki. Tracą zaufanie do rządzących

Z badania, wykonanego na zlecenie grupy parlamentarnej CDU/CSU, wynika także, że jedynie 31 proc. respondentów jest przekonanych o wiodącej roli swojego kraju (w 2022 roku było to 48 proc.).

W ciągu ostatniego roku nastroje wśród społeczeństwa i w gospodarce uległy znacznemu pogorszeniu. 58 proc. menedżerów biznesu wyraziło przekonanie, że "Niemcy mają już za sobą swój szczyt".

REKLAMA

Utrzymujące się osłabienie gospodarki dostrzega aż 68 proc. społeczeństwa - podobnie duża liczba uważa to za poważny problem. 76 proc. kadry menedżerskiej uważa również za uzasadnione obawy, że wysokie koszty energii doprowadzają do pogorszenia stanu gospodarki.

Zobacz też na i.pl: Rosyjsko-niemieckie wpływy na Polskę trwają od lat. Tak można je dostrzec

"Dramatyczny spadek"

Tylko 41 proc. ankietowanych uważa, że Niemcy nadal stanowią bardzo dobrą lokalizację dla biznesu. To "dramatyczny spadek" w porównaniu z rokiem 2022, kiedy twierdziło tak 71 proc. ankietowanych. Za szczególnie istotne dla poprawy sytuacji konieczność ograniczenia biurokracji (83 proc. wskazań), w dalszej kolejności wskazywano na potrzebę modernizacji administracji, cyfryzację oraz lepszą edukację w szkołach i na uczelniach wyższych.

Ten spadek utraty zaufania do własnego kraju ma wyraźne powiązanie z działaniami rządu. Aż 76 proc. ankietowanych ma wątpliwości, czy rząd kierowany przez kanclerza Scholza jest w stanie przyczynić się do rozwoju kraju. Ponadto 55 proc. jest zdania, że polityka rządu w dalszym ciągu osłabia pozycję Niemiec jako dobrej lokalizacji biznesu, zaledwie 10 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania Instytutu Demoskopii w Allensbach.

REKLAMA

Czytaj też:

PAP/tvp.info/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej