Zimą paliw i energii nie zabraknie. Wiceminister klimatu: nie ma takiego ryzyka w Polsce

- Zimą paliw, węgla, prądu, gazu nam nie zabraknie. Ostatnie dane pokazują, że nie ma na horyzoncie takiego ryzyka w Polsce - powiedziała w wywiadzie dla PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. - Naszym sąsiadom będzie trudniej - dodała.

2023-09-04, 08:47

Zimą paliw i energii nie zabraknie. Wiceminister klimatu: nie ma takiego ryzyka w Polsce
Spółka Europol Gaz jest właścicielem Systemu Gazociągów Przesyłowych, będącego polskim odcinkiem gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Foto: GAZ-SYSTEM

- Nie czeka nas scenariusz węgierski - podkreśliła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odpowiadając na pytanie, czy niskie ceny paliw w Polsce stwarzają ryzyko, że paliwa będą wywożone z polskiego rynku za granicę i w związku z tym może ich zabraknąć.

- Nie zabraknie nam paliw, węgla, prądu czy gazu. Zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jak i ja dostajemy cotygodniowe raporty np. o stanach magazynów gazu i paliw, o tym, jak są zapełnione, czy o tym, w jaki sposób odbywają się dostawy surowców z morza do Polski. Ostatnie dane, jakie widziałam, pokazują, że nie ma na horyzoncie ryzyka braku energii bądź źródeł energii w Polsce - zaznaczyła.

Orlen potrafi negocjować stawki

Jak zapewniła wiceszefowa resortu klimatu, w obecnej sytuacji geopolitycznej i rosnącej desperacji Rosji w wojnie z Ukrainą, rząd kładzie nacisk na zarówno bezpieczeństwo infrastruktury, jak i na dostęp do surowców, który jest zapewniony.

- To bezpieczeństwo jest w centrum naszej uwagi. Jeśli nam, jako Europie, uda się ochronić krytyczną infrastrukturę energetyczną - przetrwamy tę zimę. Tak, paliwa w Polsce mają niskie ceny m.in. dlatego, że silny multienergetyczny koncern, jakim jest Orlen, potrafi negocjować swoje stawki i optymalizować ceny. Nasi sąsiedzi mają wyższe stawki i nie chodzi tylko o paliwa - dodała.

REKLAMA

Przypomniała również, że jesteśmy blisko 100 proc. zapełnienia magazynów gazu.

- Myślę, że początek września będzie momentem, kiedy ogłosimy, że magazyny są w 100 proc. zapełnione. Jeśli chodzi o magazyny ropy to one są również zapełnione w wystarczającym zakresie - zaznaczyła.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że wszystkie ciepłownie, elektrociepłownie zawodowe, elektrownie posiadają zapasy węgla z naddatkiem. Podobnie, węgiel jest zabezpieczony dla gospodarstw domowych, również z zapasem.

- Jeżeli miałabym się niepokoić, to niepokoiłabym się o naszych zachodnich sąsiadów. Oni mogą mieć trudną zimę przed sobą. Będziemy przygotowani nawet do tego, żeby ich wesprzeć - powiedziała.

REKLAMA

Zima była trudna w Europie

Jeśli chodzi o energię elektryczną, w ocenie wiceminister klimatu Polacy będą bezpieczni.

Zeszła zima była trudna w Europie, ale przetrwaliśmy ją - powiedziała.

- Decyzja naszych zachodnich sąsiadów o przedwczesnym wyłączeniu wszystkich elektrowni jądrowych była bardziej decyzją polityczną i ideologiczną niż praktyczną, dlatego mają problem z niedoborami mocy. W związku z tym cała Europa będzie mieć mniej mocy w systemie. Energia elektryczna to będzie pewnie gorący temat tej zimy, ale nie w Polsce - dodała.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej