"Państwo na telefon Angeli Merkel". Radny PiS przypomina, kto naciskał na Tuska ws. podniesienia wieku emerytalnego

- To kolejne potwierdzenie, że Tusk był wybrany, czy to w Polsce, czy na arenie unijnej, po to, by Berlin mógł nim sterować, by sterować polskim państwem. Istnieje ogromne zagrożenie, że jeśli Tusk zostałby znowu szefem rządu, to będzie to wyglądać dokładnie w ten sam sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny Prawa i Sprawiedliwości.

2023-09-11, 16:30

"Państwo na telefon Angeli Merkel". Radny PiS przypomina, kto naciskał na Tuska ws. podniesienia wieku emerytalnego
Kampania 2023. Przewodniczący PO Donald Tusk podczas konwencji programowej KO, odbywającej się pod hasłem "100 konkretów na 100 dni". Foto: brewczynskinatanael / Shutterstock.com

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że jako premier Donald Tusk rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o podwyższeniu wieku emerytalnego w Polsce. Wygłaszając oświadczenie, wyjaśnił, że wynika to z notatki z 2011 r., według której Angela Merkel próbowała wpłynąć na decyzje ówczesnego premiera dotyczące wewnętrznej sprawy Polski.

Filip Frąckowiak komentował rozmowy Tusk - Merkel. - Wpływy Niemiec na polską gospodarkę i państwo, na system opieki zarządzania, który jest czymś tak zupełnie podstawowym w państwie, czym jest umowa społeczna (...), to jest coś nie do pomyślenia. Także w dyplomacji jest nie do pomyślenia, aby szef rządu jakiegoś państwa dzwonił z taką sugestią - stwierdził.

- Dla mnie Donald Tusk może być na telefon Angeli Merkel, ale nie może być na telefon polskie państwo. Premier polskiego rządu, Donald Tusk, sprawił że państwo polskie było na telefon dla Angeli Merkel - ocenił radny PiS.

Czytaj także w tvp.info: Emerytury stażowe – poradnik [WIDEO]

REKLAMA

Na początku września w mediach społecznościowych twórca serialu "Reset" Michał Rachoń pokazał dokument - notatkę z rozmowy telefonicznej z marca 2011 r. między ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem a ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat wieku emerytalnego w Polsce.

Posłuchaj

Filip Frąckowiak o rozmowach Tusk-Merkel (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:25
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w tvp.info: Co Polacy sądzą o emeryturach stażowych? [WIDEO]

W 2012 r. Sejm zdecydował, że wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany od 2013 r. Co roku miał on wzrastać co trzy miesiące i docelowo miał osiągnąć 67 lat dla mężczyzn (w 2020 r.) i kobiet (w 2040). Rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 r. zmienił jednak ten plan i obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Referendum odbędzie się 15 października, wraz z wyborami parlamentarnymi. Polacy odpowiedzą na cztery pytania, wśród nich będzie to dotyczące wieku emerytalnego.

REKLAMA

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Filip Frąckowiak

REKLAMA

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 14.37

PR24/ka


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej