"Polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane". Kierwiński o sprawie wiz
- Chodzę w kontrolach poselskich w kolejnych ministerstwach i okazuje się, że polskie resorty obecnie kompletnie nie wiedzą, kogo my przyjmujemy, a teoretycznie otwieramy rynek pracy bardzo szeroko, to 250 tys. migrantów z krajów azjatyckich i afrykańskich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska).
2023-09-20, 09:35
Prokuratura przedstawiła zarzuty siedmiu osobom podejrzanym o działania korupcyjne przy przyspieszaniu postępowania wizowego. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz. Jak zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sprawa wizowa dotyczy 268 przypadków, a nie setek tysięcy, jak mówi opozycja. Prokurator generalny powołał się na ustalenia procesowe w toczącym się postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy składaniu wniosków wizowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
"Polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane"
Marcin Kierwiński, komentując te doniesienia, ocenił, że Polska nie prowadzi spójnej polityki migracyjnej, a zainteresowane resorty nie mają odpowiednich informacji o migrantach. - Prawdziwym problemem jest to, że polskie wizy, polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane w krajach azjatyckich i afrykańskich poza jakąkolwiek kontrolą - zauważył.
Zobacz również na tvp.info: Nowy kryzys migracyjny, a pomysły stare. Prof. Grosse: Trzeba radykalniejszych środków
"Nie ma mowy o żadnej relokacji"
Odnosząc się do kryzysu migracyjnego i propozycji UE dotyczących rozwiązania problemu na Lampedusie przez relokację migrantów, zauważył, że nasz kraj udzielił schronienia wielu uchodźcom. - Polacy pokazali już wielkie serce i solidarność międzynarodową, przyjmując Ukraińców. Nie ma mowy o żadnej relokacji migrantów - dodał poseł.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz również na i.pl: Imigranci z Włoch mają być relokowani do innych państw. O tym jest nowy spot Prawa i Sprawiedliwości
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła włoską wyspę Lampedusa, na którą w ostatnich dniach trafiło ponad 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie Unii, aby wykorzystały dobrowolny mechanizm solidarnościowy i zabrały migrantów z Włoch. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przyjmie uchwałę, w której wyrazi sprzeciw wobec nielegalnej imigracji. Propozycję Ursuli von der Leyen premier określił mianem "fatalnej".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Marcin Kierwiński
Data emisji: 20.09.2023
Godzina emisji: 7.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA