Amerykańscy analitycy: Rosjanie wycofują swoje okręty z Sewastopola

2023-10-05, 10:53

Amerykańscy analitycy: Rosjanie wycofują swoje okręty z Sewastopola
Amerykańscy analitycy poinformowali, że Rosjanie wycofali część Floty Czarnomorskiej z portu w Sewastopolu. Foto: Shutterstock/Igor Bakirov&TTT/heStudyofWar

Amerykański think-tank poinformował w czwartek, że Rosjanie przenieśli część Floty Czarnomorskiej do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim. Analitycy ocenili, że to odpowiedź na zmasowane ukraińskie ataki na port w Sewastopolu, stanowiący bazę rosyjskiej floty. Od 2014 roku jest on okupowany przez Rosję.

Instytut Badań nad Wojną przekazał, że rosyjskie wojsko przeniosło niedawno kilka statków Floty Czarnomorskiej z portu w okupowanym Sewastopolu na Krymie do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim. W ocenie analityków, nastąpiło to prawdopodobnie w celu ochrony ich przed ciągłymi ukraińskimi atakami.

Odpowiedź na ataki na Sewastopol

Z raportu instytutu wynika, że zdjęcia satelitarne opublikowane 1 i 3 października pokazują, iż siły rosyjskie przerzuciły z Sewastopola do Noworosyjska co najmniej 10 statków. Chodzi między innymi o fregaty admirała Makarowa i admirała Essena, trzy okręty podwodne z silnikiem Diesla, pięć statków desantowych i kilka małych statków rakietowych. W Sewastopolu miały pozostać cztery rosyjskie okręty desantowe i jeden okręt podwodny klasy Kilo.

Czytaj także:

"Siły rosyjskie mogą tymczasowo przenieść niektóre statki do Noworosyjska po wielokrotnych atakach w Sewastopolu i w jego pobliżu, ale prawdopodobnie nadal będą korzystać z portu, który pozostaje bazą Floty Czarnomorskiej" - ocenili analitycy z ISW.

Zobacz na i.pl: To był początek końca demokracji w Rosji. Jak Borys Jelcyn rozstrzelał parlament

Zobacz na TVP Info: Rosjanie wracający z wojny mordują na potęgę [RAPORT]

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej