Zapora w Siarzewie na Wiśle. Gróbarczyk: rząd zdecydował o jej wybudowaniu
Budowę stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle zakłada przyjęty przez rząd programu kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
2023-10-10, 14:45
- Rada ministrów przyjęła we wtorek program wieloletni zagospodarowania dolnej Wisły w postaci budowy stopnia wodnego w Siarzewie. (...) W ten sposób Wody Polskie mogą przystąpić do ogłaszania przetargu - powiedział wiceminister.
Gróbarczyk poinformował, że przetarg zostanie ogłoszony w formule "zaprojektuj i zbuduj". - Koszt całej tej inwestycji to 7,5 mld zł, a czas trwania projektu przewidziano na 10 lat - przekazał wiceminister.
Stopień w Siarzewie ma też zwiększyć bezpieczeństwo istniejącego stopnia wodnego we Włocławku.
Obecna na konferencji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka przekazała, że stopień wodny w Siarzewie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a utworzenie kolejnego zbiornika retencyjnego na Wiśle będzie miało duże znaczenie dla rolników. - To jest także impuls rozwojowy dla regionu i przede wszystkim zabezpieczenie i odciążenie stopnia wodnego we Włocławku - dodała.
REKLAMA
Zagospodarowanie Dolnej Wisły
Budowa stopnia wodnego w Siarzewie jest częścią programu kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły. Według autorów projektu program ten ma trzy cele szczegółowe: wzmocnienie integracji portu w Gdańsku z zapleczem lądowym, produkcja energii ze źródeł odnawialnych i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego, poprawa funkcjonowania gospodarki wodnej w ujęciu regionalnym.
Posłuchaj
Czytaj także tvp.info: We Włocławku powstanie gigantyczny stopień wodny. „To konieczne”
Program przewiduje m.in. budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka w Siarzewie. Stopień wodny, wraz ze zbiornikiem, położony będzie w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie gmin: Raciążek, Czernikowo, Nieszawa, Waganiec, Bobrowniki, Lubanie, Fabianki i Włocławek. Wyjaśniono, że budowla będzie progiem piętrzącym i nie będzie tamować przepływu wody w rzece.
Program przewiduje ponadto budowę elektrowni wodnej na stopniu w Siarzewie.
REKLAMA
Zobacz również w i.pl: Sąd uchylił decyzję ministra klimatu. Budowa tamy w Siarzewie znów na horyzoncie
"Inwestycja, poza produkcją odnawialnej zeroemisyjnej energii elektrycznej, będzie spełniała szereg innych funkcji, związanych przede wszystkim z racjonalnym gospodarowaniem wodami, ale także z zabezpieczeniem mocy startowych dla krajowego systemu energetycznego na wypadek awarii zasilania (blackout). Przyczyni się to do skuteczniejszej realizacji celów współczesnej polityki klimatyczno-energetycznej poprzez zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i stabilizacji krajowego systemu energetycznego" - podkreślono w dokumencie.
- Kompleksowe zagospodarowanie Dolnej Wisły. Rząd ma przyjąć program do marca
- "Ta inwestycja jest niezbędna". Prezes Wód Polskich o budowie stopnia wodnego Siarzewo
REKLAMA
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA