El. Euro 2024: Reprezentacja Polski wciąż z szansami na bezpośredni awans. Oto scenariusze

2023-10-16, 00:07

El. Euro 2024: Reprezentacja Polski wciąż z szansami na bezpośredni awans. Oto scenariusze
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz podczas treningu kadry w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

Dopóki piłka w grze, nie wszystko jeszcze stracone. Reprezentacja Polski zajmuje trzecie miejsce w grupie eliminacji do Euro 2024, jednak wciąż ma szanse na bezpośredni awans z grupy, choć musi liczyć na pomoc rywali.

Gdyby eliminacje grupowe mistrzostw Europy zakończyły się już teraz Biało-Czerwoni nie awansowaliby na Euro 2024. Ale walka trwa i Biało-Czerwoni wciąż mogą awansować bezpośrednio z grupy.

Dopóki piłka w grze

Biało-Czerwoni zajmują trzecie w tabeli kwalifikacyjnej grupy E, co nie dałoby im bezpośredniego awansu do Euro 2024 na niemieckich stadionach.

W niedzielny wieczór kadra prowadzona przez nowego selekcjonera Michała Probierza zremisowała z Mołdawią 1:1. Wynik sprawia, że przed ostatnim grupowym meczem reprezentacja Polski jest w trudnej sytuacji, ale nie beznadziejnej i wciąż ma szanse na bezpośredni awans z grupy. 

17 listopada Polacy zagrają na Stadionie Narodowym z reprezentacją Czech, ale nawet zwycięstwo nie zapewni im bezpośredniego awansu na Euro 2024.

Aby Polacy bezpośrednio awansowali na Euro 2024 muszą pokonać Czechów w Warszawie, kluczowe będą też wyniki dwóch spotkań: Mołdawia – Albania i Czechy – Mołdawia.

Awansujemy na Euro po wygranej z Czechami, jeżeli:

– Mołdawia przegra z Albanią i nie przegra Czechami,
– Mołdawia nie wygrywa z Albanią i zremisuje z Czechami

17 listopada 2023

Polska - Czechy
Mołdawia - Albania (20:45)

20 listopada 2023

Albania – Wyspy Owcze (20:45)
Czechy – Mołdawia (20:45)

Baraże wyjściem awaryjnym 

Jeżeli plan A nie wypali, pozostają baraże. W marcu 2024 w barażach rywalizacja toczyć się będzie o trzy ostatnie przepustki do ME. Powalczy o nie 12 drużyn w trzech tzw. ścieżkach (po cztery zespoły), których zwycięzcy uzyskają kwalifikację. W każdej z tych ścieżek, identycznie jak w barażach o awans na mundial 2022, odbędą się półfinały i finał.

Przydzielane do poszczególnych ścieżek będą zespoły z poszczególnych dywizji Ligi Narodów (A, B, C), które nie wywalczą awansu z tradycyjnych eliminacji. 

Gdyby eliminacje zakończyły się w tym momencie, zespół Probierza walczyłby o awans z Holandią, Chorwacją i najlepszą w dywizji D Estonią. Nie byłoby zatem łatwo.

Mecze barażowe odbędą się w marcu 2024 roku w systemie play-off. Właśnie w ten sposób Polacy wywalczyli awans na ubiegłoroczny mundial.

>>> Więcej o Euro 2024 <<< 

>>> Więcej o reprezentacji Polski <<<

PolskieRadio24.pl PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

/red/kier

Polecane

Wróć do strony głównej