Skarb Notre Dame w Luwrze. Cenny zbiór można zobaczyć pierwszy raz od pożaru katedry
W muzeum Luwru w czwartek otwarta zostaje wystawa o "skarbie katedry Notre Dame" w Paryżu. Po raz pierwszy od czasu pożaru z kwietnia 2019 zaprezentowano cenne relikty, które zostały uratowane przed zniszczeniem.
2023-10-19, 05:55
Na wystawie w Luwrze można podziwiać kilkadziesiąt artefaktów - między innymi średniowieczne relikwiarze, iluminowane manuskrypty, monstrancje i inne cenne przedmioty liturgiczne.
Skarby Notre Dame. Na wystawie są polskie akcenty
- Bardzo dobre jest to, że w ramach tej wystawy mogliśmy pomóc katedrze i odrestaurować eksponaty. Ważna była też praca w archiwach i badanie historyczne, dzięki którym wiemy teraz skąd biorą się przedmioty, które tu widzimy - tłumaczy Polskiemu Radiu kurator Luwru Michele Bimbenet-Privat.
Na wystawie są też polskie akcenty. Na jednym z obrazów można zobaczyć jak wyglądały wielkie, dwumetrowe świeczniki i krzyż, wykonane na zlecenie polskiego prymasa kardynała Radziejowskiego, które zdobiły ołtarz Notre Dame na początku XVIII wieku. Obecnie są przechowywane w muzeum w Gnieźnie. - To jedyne wyroby złotnicze sprzed rewolucji, które zachowały się z dawnego skarbca katedry. To coś wyjątkowego - zauważa kurator Luwru.
Katedra Notre Dame zostanie otwarta za ponad rok
W czasach monarchii skarbiec katedry zawierał ponad 40 relikwiarzy i 60 cennych przedmiotów liturgicznych. Został on jednak spustoszony podczas wojen religijnych i rewolucji francuskiej. Skarb odzyskał po części swój dawny prestiż dzięki Napoleonowi, który przekazał część swoich imperialnych regaliów katedrze, w której koronował się na cesarza, oraz za sprawą słynnego architekta Viollet-le-Duca.
REKLAMA
To on odrestaurował świątynię w XIX wieku i zaprojektował nowe przedmioty dla skarbca, między innymi słynne popiersie świętego Ludwika, które można zobaczyć w Luwrze.
Skarb Notre Dame ma wrócić do świątyni 8 grudnia przyszłego roku. Wtedy ma zostać ponownie otwarta dla wiernych i zwiedzających.
- Czwarta rocznica pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu. Na jakim etapie są prace remontowe?
- "Bardzo uduchowiony", "niezwykle potrzebny". Łukasz Adamski i Piotr Gociek o filmie "Notre-Dame płonie"
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA