"Przestrzeń do nawiązywania relacji biznesowych". Rozpoczyna się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Pod hasłem "Ready for Change? - Gotowi na zmiany?" w Katowicach w dniach 26-27 października odbędzie się 13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kongres poprzedzi Gala Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
2023-10-20, 09:29
Uczestnicy kongresu wezmą udział w kilkudziesięciu wydarzeniach, mają też nawiązywać bezpośrednie kontakty gospodarcze - również międzynarodowe.
Katowickie forum to obecnie największe w Polsce spotkanie środowiska małych i średnich firm. Uczestnictwo w kongresie od jego pierwszej edycji przed 13 laty jest bezpłatne. W poprzednich latach kongres odwiedziło łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Firmy muszą być gotowe na innowacje
Tłumacząc motto tegorocznego spotkania - "Ready for Change?", organizatorzy kongresu wskazują, iż w świecie nieustających zmian gospodarczych, społecznych i technologicznych przedsiębiorcy muszą być gotowi na adaptację i innowacje. Dlatego program kongresu skupia się na kwestiach kluczowych dla biznesu, łącząc wiedzę ekspertów z różnych dziedzin.
- Jedyną stałą w życiu jest zmiana, i choć nie możemy jej przewidzieć i zaplanować, to możemy nauczyć się radzić sobie w tak rozwojowym, szybkim i pełnym przemian świecie. Zmiana, choć jest nagła, niesie za sobą także szansę, którą można wykorzystać na wiele sposobów - powiedział Tomasz Zjawiony, prezes organizującej kongres Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
REKLAMA
W programie konferencji wyodrębniono osiem ścieżek tematycznych, wśród nich m.in.: Finanse i Inwestycje, Prawo i Podatki, Marketing i Sprzedaż, Startupy i Innowacje, Smart City dla Biznesu oraz główny trzon pod hasłem "Ready for Change?". Dodatkowo zaplanowano przyjrzenie się polskiemu i śląskiemu rynkowi pracy oraz sesje służące podpowiedzeniu przedsiębiorcom, jak zarządzać firmą w niestabilnych warunkach gospodarczych.
- PAIH Forum Biznesu 2023. Drugi dzień dyskusji o wsparciu polskich przedsiębiorców
- Polskie firmy z ofertami dla Ukrainy. Wiceszef MFiPR wskazuje na preferowane branże
Wśród omawianych tematów znajdą się strategie zarządzania firmą w niestabilnych warunkach, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz globalną rywalizacją o zasoby w kontekście supermocarstw. Nie zabraknie wątku deglobalizacji oraz kwestii bezpieczeństwa. Rozważany będzie wpływ unijnego pakietu klimatycznego "Fit for 55" na rozwój gospodarczy Europy, Polski i woj. śląskiego.
Strefa networkingowa
Zawieraniu nowych relacji i umacnianiu znajomości mają służyć organizowane podczas kongresu spotkania B2B. We współpracy z Enterprise European Network - EEN (największą europejską siecią ośrodków wspierających MŚP) dostępna będzie strefa networkingowa. EEN pomaga przedsiębiorcom wejść na arenę międzynarodową, a także zapewnia dostęp do innowacyjnych technologii, produktów oraz projektów i funduszy unijnych.
REKLAMA
"Zielony Ład"
Częścią kongresu będzie ósma edycja konferencji Silesia 2030, organizowana przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego. Jej poprzednia edycja odbyła się w marcu w Brukseli. Zwrócono wówczas uwagę na narastający problem z zapewnieniem Unii Europejskiej surowców koniecznych do wypełnienia celów założonych w Europejskim Zielonym Ładzie.
- Rozbudowa energetyki odnawialnej, elektryfikacja transportu i inne działania obniżające emisję gazów cieplarnianych wymagają ogromnych ilości surowców mineralnych, w tym metali ziem rzadkich. Europa ich nie produkuje, musi więc je sprowadzać, głównie z Azji. To ciemne strony Zielonego Ładu - uzależnienie od importu surowców, zanieczyszczenie środowiska i łamanie praw pracowniczych podczas ich wydobycia i rafinacji, groźby zerwania łańcuchów dostaw - wylicza Grzegorz Tobiszowski, zapowiadając kontynuowanie debaty na ten temat podczas spotkania w Katowicach.
- Problem jest niezwykle poważny, a wygląda na to, że decydenci w Unii Europejskiej i wielu krajach członkowskich, nie dostrzegają pełni zagrożenia. Dlatego ósmą edycję naszej konferencji również poświęcimy temu zagadnieniu - wyjaśnił parlamentarzysta.
Uczestnicy Kongresu będą także mogli skorzystać z porad fachowców z najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Izby Administracji Skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Na pytanie, gdzie szukać funduszy na rozwój firmy, odpowiedzą m.in. pracownicy Funduszu Górnośląskiego, Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Więcej informacji o kongresie można znaleźć na stronie internetowej www.ekmsp.eu.
REKLAMA
- Polscy eksporterzy spoglądają poza Unię. PAIH: najbardziej perspektywicznym rynkiem są Stany Zjednoczone
- Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu: zagraniczni inwestorzy wydali w tym roku w naszym kraju 5 mld euro
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA