Premier Morawiecki mówi o wzroście zagrożenia terroryzmem: staramy się uniknąć nowej fali migracji z Bliskiego Wschodu

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek po szczycie UE w Brukseli, że podnoszony był temat zagrożenia terroryzmem związanych z konfliktem palestyńsko-izraelskim. Na konferencji prasowej powiedział, że "w bardzo bliskiej współpracy z Stanami Zjednoczonymi i naszymi partnerami w Unii Europejskiej staramy się uniknąć wystąpienia nowych fal nielegalnych migracji z Bliskiego Wschodu i powiązanego z tym zagrożenia terroryzmem". 

2023-10-27, 18:04

Premier Morawiecki mówi o wzroście zagrożenia terroryzmem: staramy się uniknąć nowej fali migracji z Bliskiego Wschodu
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "staramy się uniknąć wystąpienia fal nielegalnych migracji z Bliskiego Wschodu". Foto: Alessio Tricani/Shutterstock

Szef rządu Mateusz Morawiecki pytany był na konferencji po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej, czy prowadzono rozmowy na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz o stanowisko przywódców europejskich w tej kwestii.

- Skupiamy się na tych wszystkich trudnych konsekwencjach bieżącej wojny, a jednocześnie podjęliśmy bardzo aktywną ewakuację naszych obywateli. Niektóre kraje poprosiły nas o wsparcie w tej właśnie akcji ewakuacyjnej i zrobiliśmy, co mogliśmy dla swoich obywateli - powiedział szef rządu.

Europie grozi nowa fala ataków terrorystycznych?

- Jednocześnie w bardzo bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi partnerami w Unii Europejskiej staramy się uniknąć wystąpienia nowych fal nielegalnych migracji z Bliskiego Wschodu i powiązanego z tym zagrożenia terroryzmem, bo to jest oczywiste, to było widoczne w dyskusjach - wskazywał Morawiecki.

- Wielu przywódców oświadczyło że mają obawy przed nową falą ataków terrorystycznych ze względu na ten konflikt izraelsko-palestyński i to, co prawdopodobnie będzie miało miejsce w Strefie Gazy - dodał.

REKLAMA

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 r., gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i około 6,5 tys. mieszkańców Strefy Gazy. 

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej