Szef MSZ: proces akcesyjny nie wymaga unijnych reform
- My w Polsce jesteśmy przekonani, że proces akcesyjny nie wymaga żadnych dodatkowych zmian instytucjonalnych ani reform Unii Europejskiej - powiedział w czwartek w Berlinie szef MSZ Zbigniew Rau.
2023-11-02, 14:49
W czwartek w Berlinie odbywa się konferencja ministerialna państw UE na temat unijnej polityki rozszerzenia i reformy instytucjonalnej w Berlinie. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
- Konferencja ta odbywa się w bardzo niebezpiecznym czasie. Będziemy rozmawiać o wielu rzeczach, w tym o przyspieszonej akcesji do Unii Europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich. Będziemy też mówić o Ukrainie, ale też i o Mołdawii - powiedział dziennikarzom Rau.
Szef polskiej dyplomacji kontynuował: "my w Polsce jesteśmy przekonani, że proces akcesyjny nie wymaga żadnych dodatkowych zmian instytucjonalnych czy też reform instytucjonalnych Unii Europejskiej. Ramy prawne, które zostały zaoferowane, obecnie są zawarte w traktatach, są absolutnie wystarczające, aby dokonać procesu poszerzenia". - Ponadto jesteśmy przekonani, że zasada jednomyślności gwarantuje silne poparcie każdego kraju kandydata, które ma być częścią UE - podkreślił.
Akcesja Gruzji do UE
Polski minister spraw zagranicznych został zapytany także o akcesję Gruzji do UE. - Gruzja czeka również, ale z tego co wiem i z tego, co pamiętam niektóre, nazwijmy to elementy polityki zagranicznej Gruzji, muszą być skorygowane po to, aby to wszystko było w porozumieniu z porządkiem prawnym międzynarodowym - zaznaczył.
REKLAMA
Wskazał, że "jeżeli chodzi o praworządność, to Gruzja dokonała znaczącego postępu, jednakże nadal mamy w stosunku do niej pewne oczekiwania, szczególnie jeżeli chodzi o pewne sprawy polityczne, np. przyszłość i dalsze losy byłego prezydenta Saakaszwilego, jego stan zdrowotny itd; to są kwestie dla nas istotne, które trzeba poprawić".
- Jestem o tym przekonany, że Gruzja zasługuje na ciepłe przywitanie w rodzinie europejskiej - dodał.
- Kolejny pakiet sankcji na Rosję i raport ws. negocjacji członkowskich z Ukrainą. Przed nami kluczowe wydarzenia w UE
- Niemcy stały się europejskim kotłem. Swoją siłę demonstrują tam muzułmanie, neofaszyści i antifa
- Zmiany traktatowe UE. Poseł PSL: ich gospodarzami są państwa członkowskie
PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA