"Groteska, działanie czysto polityczne". Fogiel o próbie uchylenia immunitetu europosłom PiS
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że próba uchylenia immunitetów czterech polskich europosłów to działanie czysto polityczne wynikające z niechęci do jego ugrupowania.
2023-11-09, 09:42
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel podkreślił, że wniosek o uchylenie immunitetów nie ma żadnych podstaw prawnych. Przypomniał również, że nawet europoseł sprawozdawca był przeciwny poparciu dla tego wniosku.
- Czysto polityczna niechęć do Prawa i Sprawiedliwości wzięła górę. Rzecz kompletnie niepoważna, ale pokazuje, że decyzje w Parlamencie Europejskim bardzo często zapadają wyłącznie na podstawie politycznych sympatii i antypatii - mówił Radosław Fogiel.
- To jest groteska. PE z otwartymi ramionami przyjmuje pana Karpińskiego, (…) a równocześnie dochodzi do kuriozalnej sytuacji, w której wbrew rekomendacji sprawozdawcy, wyłącznie z powodów politycznych komisja rekomenduje uchylenie immunitetu czwórce europosłów. Zobaczymy, jak zachowa się dziś sala plenarna. Ale oczywiście ta niechęć polityczna do PiS jest tam bardzo duża, więc trzeba brać pod uwagę, że zachowa się bardzo podobnie. Warto podkreślić, że sprawozdawca próbował wycofać swoje nazwisko, bo nie chciał firmować nim tego całego cyrku - stwierdził polityk.
Procedura wobec czwórki europosłów
W środę Komisja prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uchyleniem immunitetów Beaty Mazurek, Tomasza Poręby, Patryka Jakiego i Beaty Kempy. Parlament ma wypowiedzieć się w tej sprawie podczas głosowania najprawdopodobniej na sesji w Strasburgu za niecałe dwa tygodnie.
REKLAMA
Sprawa ma związek ze spotem Prawa i Sprawiedliwości ostrzegającym przed polityką migracyjna Platformy Obywatelskiej, a o uchylenie immunitetów wnioskował do polskiego sądu założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł, skazany w Polsce prawomocnym wyrokiem za oszustwa.
Zgodnie z Regulaminem PE "immunitet parlamentarny nie jest osobistym przywilejem posła, tylko gwarancją, że poseł może swobodnie wykonywać mandat bez obaw o arbitralne prześladowania polityczne".
Czytaj również:
- Karpiński ma zarzuty korupcyjne. W PE chce zajmować się... naprawą wymiaru sprawiedliwości
- Z aresztu do europarlamentu? Śpiewak: środowisko Tuska powinno wywierać naciski, by Karpiński nie brał mandatu
- Komisja PE chce uchylić immunitety polskim europosłom. Jaki: za bardzo im przeszkadzamy w UE
"Mam nadzieję, że to będzie wyjaśnione i straci mandat". Beata Szydło o sprawie Karpińskiego
pg,iar
REKLAMA
REKLAMA