Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG. Istotna rola portu w Policach

Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG oraz większej dywersyfikacji kierunków jego dostaw - poinformowała spółka. Dodano, że przygotowywana jest koncepcja rozwoju takiej działalności w porcie w Policach.

2023-11-17, 09:26

Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG. Istotna rola portu w Policach
Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG i większej dywersyfikacji kierunków dostaw tego paliwa.Foto: Shutterstock/ Daniel Sztork

Wiosną br. Grupa Azoty informowała, że Orlen jest zainteresowany budową kolejnych zbiorników w porcie w Policach.

"Trwają prace nad przygotowaniem koncepcji programowo-przestrzennej, która ma zostać przedstawiona w najbliższych miesiącach" - zadeklarował Orlen.

Koncern zaznaczył, że projekt dopiero powstaje. "Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG i większej dywersyfikacji kierunków dostaw tego paliwa" - dodała spółka, podkreślając, że na ostateczne decyzje, co do realizacji tych planów, na tym etapie jest za wcześnie.

Dostawy LPG

Z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego(POGP) wynika, że w pierwszym półroczu 2023 r. LPG był dostarczany do Polski głównie drogą kolejową - 53,2 proc., 34,6 proc. trafiało transportem morskim i 8,6 proc. drogowym.

REKLAMA

Według POGP w I połowie 2023 r. struktura zaopatrzenia polskiego rynku w LPG kształtowała się następująco: "Produkcja wyniosła 228 tys. ton, co pokrywa 15 proc. zapotrzebowania, pozostałą część stanowi import. Największym dostawcą pozostała Rosja, której udział w strukturze importu wzrósł nieznacznie z 48,7 proc. do 50,1 proc." w porównaniu z I połową 2022 r. - podano w raporcie organizacji branżowej.

Wyjaśniono, że utrzymująca się "mocna pozycja dostaw rosyjskich" wynika z trzech elementów: "połączeń logistycznych i dostępności terminali na wschodniej granicy, konkurencyjnej ceny (w 2023 r. średnio o 1/6 niższej, niż z kierunków alternatywnych) oraz dominującej roli autogazu na polskim rynku LPG, co oznacza stabilny popyt na rosyjską mieszankę".

POGP zwraca uwagę, że o ile w pierwszej połowie roku 2022 r. dostawy LPG z Rosji wykazywały trend malejący, od jesieni do końca sezonu grzewczego ponownie wzrosły, notując szczyt w marcu 2023 r., kiedy sprowadzono do Polski blisko 140 tys. ton surowca.

Gazoport w Policach

Tomasz Hinc podkreślił w maju br., że Grupa Azoty wybudowała i już użytkuje w Policach własny gazoport z dużymi zbiornikami na propan i etylen.

REKLAMA

- Prowadzimy zaawansowane rozmowy z innymi spółkami skarbu państwa m.in. z KGHM na temat dużej rozbudowy portu, czy też z PKN Orlen na temat budowy kolejnych zbiorników w porcie - informował wówczas prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Dyrektor POGP Bartosz Kwiatkowski ocenił w kwietniu br., że w 2023 r. należy spodziewać się dwucyfrowego wzrostu rynku LPG w Polsce ze względu na planowane uruchomienie produkcji wytwarzanego z propanu polipropylenu przez Grupę Azoty Polyolefins.

- W efekcie uruchomienia tego zakładu oraz rosnącego wykorzystania LPG w sektorze przemysłu, w nadchodzących latach wzrośnie także udział segmentu przemysłu w strukturze rynku" - powiedział  Kwiatkowski.

W 13 listopada br. Grupa Azoty podała jednak, że uruchomienie zakładu Grupy Azoty Polyolefins może się opóźnić o 166 dni licząc od 31 sierpnia br. w związku z pismem w tej sprawie, jakie przedłożył spółce Hyundai Engineering - generalny wykonawcy kompleksu Polimery Police.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej