Sprawa kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie 30 listopada

30 listopada o godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nakładanych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2023-11-21, 13:48

Sprawa kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie 30 listopada
Trybunał Konstytucyjny zajmuje się sprawą dot. nałożenia na Polskę kar pieniężnych przez TSUE.Foto: gov.pl

Sprawą zajmuje się pełny, 11-osobowy skład TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Podczas dzisiejszej rozprawy Trybunał zapoznał się ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Prezydenta. Uczestnicy postępowania odpowiadali na pytania składu sędziowskiego. Pytano przede wszystkim o eksces orzeczniczy oraz działania ultra vires, czy poza kompetencjami.

Trybunał Konstytucyjny zakończył rozpoznawanie tej sprawy i do 30 listopada odroczył ogłoszenie orzeczenia.

Wniosek złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Wniosek do TK jeszcze w listopadzie 2021 r. złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który domaga się stwierdzenia niekonstytucyjności regulacji prawa unijnego odnoszących się do tych kwestii. Złożenie wniosku nastąpiło po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych - ws. kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

We wniosku do TK Ziobro zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego". Zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.

REKLAMA

Możliwość odpisania niesłusznie naliczonych kar ze składek?

- Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie w ustawach budżetowych przyjmowania przez władzę ustawodawczą takich rozwiązań prawnych, które będą wykonywały zapłatę tych kar w sposób dobrowolny. (...) Jeśli zaś chodzi o kary już potrącone, to należało by oczekiwać od ustawodawcy wprowadzenia normy prawnej pozwalającej na odpisy niesłusznie odliczonych kar od składek członkowskich w Unii - mówił we wtorek przed TK reprezentujący Prokuratora Generalnego prok. Sebastian Bańko, odpowiadając na pytania sędziów TK o skutki ewentualnego wyroku Trybunału orzekającego niekonstytucyjność przepisów w zaskarżonym zakresie.

Rozpatrywanie tego wniosku przez TK w pełnym składzie rozpoczęło się 19 października ub.r. Terminy rozpraw były wielokrotnie przekładane. We wtorek TK dokończył rozprawę. Orzeczenie ma być wydane 30 listopada do godz. 11.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej