"Zawłaszczenie ścieżki medialnej". Robert Knap o propozycjach likwidacji TVP i Polskiego Radia

2023-11-25, 19:05

"Zawłaszczenie ścieżki medialnej". Robert Knap o propozycjach likwidacji TVP i Polskiego Radia
Zarówno dziennikarze, jak i politycy krytykują zapowiedzi opozycji na temat zmian w mediach publicznych, wskazując na konkretne zagrożenia dla rynku medialnego. Foto: Skreidzeleu / Shutterstock

- Dziś Polacy mogą wybrać przekaz, skonfrontować informacje, sami wyrobić sobie opinię - tego mogą pozbawieni i wiele wskazuje, że tak będzie, jeżeli dokona się zamachu na media publiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (tvp.info).

Zmiany w sposobie funkcjonowania i finansowaniu mediów publicznych zapowiadały przed wyborami parlamentarnymi wszystkie ugrupowania z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Według nieoficjalnych informacji, które od kilku dni pojawiają się w mediach, opozycja po przejęciu władzy zamierza w przyspieszonym trybie przejąć kontrolę nad mediami publicznymi. Jeden ze scenariuszy zakłada postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także unieważnienie wybranego składu Rady Mediów Narodowych.

Atak na media publiczne

Robert Knap odniósł się do tych propozycji. - Do Telewizji Polskiej można mieć pretensje tylko o to, że stara się weryfikować pewne rzeczy, docierać do opinii i wypowiedzi (…). To dlatego mamy tak wzmożony atak na media publiczne, które starają się pokazywać wiele kwestii, których politycy się wstydzą - ocenił.

"Polacy obawiają się zawłaszczenia mediów"

- Polacy obawiają się jednej sytuacji, z którą już mieli do czynienia, absolutnego zawłaszczenia ścieżki medialnej, przekazu, który był jednolity. Z tym mieliśmy do czynienia za rządów PO i PSL, gdzie tak naprawdę mieliśmy tylko jeden przekaz i niewiele mediów ogólnopolskich było w stanie przebić się z informacjami, które były wobec niego alternatywą - przypominał gość audycji.

Posłuchaj

Posłuchaj

Robert Knap o propozycjach likwidacji mediów publicznych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:21
+
Dodaj do playlisty

Oficjalnie szef Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że zmiany w mediach publicznych będą szybkie i skuteczne. Nieoficjalnie mówi się o odwoływaniu członków Rady Mediów Narodowych lub wprowadzeniu do TVP i Polskiego Radia zarządów komisarycznych i likwidacji obu spółek.

Zobacz także:

Przeciwko likwidacji mediów publicznych opowiada się prawie 56 proc. respondentów (55,8 proc.), przeciwnego zdania jest więcej niż co trzeci (34,2 proc.), a co dziesiąty nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie (10 proc.).

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Robert Knap, portal tvp.info

Data emisji: 25.11.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej