Ustawa wiatrakowa. Antoni Macierewicz: dla rolników to katastrofa, przepisy mają służyć Niemcom

2023-12-02, 15:21

Ustawa wiatrakowa. Antoni Macierewicz: dla rolników to katastrofa, przepisy mają służyć Niemcom
Antoni Macierewicz stwierdził, że ustawa dot. wiatraków powstała przy udziale lobby i jest w interesie Niemiec. Foto: Shutterstock/geniusksy, PR24

- Ustawa wiatrakowa jest bardzo szeroka. W sprawie wiatraków jest tam zawarta taka sugestia, która ma umożliwić odbieranie terenu, wywłaszczanie ludzi. Ale także są różne inne decyzje dotyczące w ogóle polityki energetycznej - decyzje dla Polski bardzo niekorzystne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

W czwartek grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy przewidującej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 roku. W nowelizacji znalazły się również przepisy umożliwiające stawianie wiatraków bliżej rezerwatów, parków narodowych i zabudowy wielorodzinnej, przewidziano także możliwość wywłaszczania ziemi pod inwestycje w OZE.

Antoni Macierewicz: ustawa wiatrakowa uderza w rolników

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Antoni Macierewicz. Polityk zauważył, że ogromne wzburzenie wywołują przepisy zmniejszające minimalną odległość wiatraków od zabudowań z 700m do 300m. Największy sprzeciw wobec tych przepisów wyrażają rolnicy. - To jest dla rolników zupełna katastrofa - mówił wiceprezes PiS.

- Ale to tylko część decyzji tej ustawy. Ona jest bardzo szeroka. W sprawie wiatraków jest tam zawarta taka sugestia, która ma umożliwić odbieranie terenu, wywłaszczanie ludzi. Ale także są różne inne decyzje dotyczące w ogóle polityki energetycznej - decyzje dla Polski bardzo niekorzystne, szybciej ograniczające możliwość wykorzystywania tego, co jest naszym bezpieczeństwem, czyli kopalni, zwłaszcza węgla brunatnego - wyjaśnił Macierewicz.

"To interes niemiecki"

Zdaniem polityka PiS-u przepisy ustawy przygotowanej przez Polskę 2050 mają służyć wsparciu interesu niemieckiego w Polsce i zaszkodzić polskim rolnikom.

- Są firmy niemieckie, które chcą zdominować nasze życie rolnicze, a także energetyczne. Jeśli chodzi o początek, wiele lat temu, to te wiatraki były sprowadzane używane, już zużyte przez Niemców i importowane do Polski. Jak będzie teraz, czy to miałyby być nowe produkty, czy również powtórka tamtej formuły sprowadzania z Niemiec zużytych wiatraków - tego nie wiadomo, ale na pewno jest to interes niemiecki, nie ma co do tego wątpliwości - orzekł Antoni Macierewicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Antoni Macierewicz: ustawa dot. wiatraków powstała przy udziale lobby i jest w interesie Niemiec ("Temat dnia / Gość PR24") 24:09
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS)
Data emisji: 02.12.2023
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej