"Widać globalny optymizm". Raport: poprawiają się nastroje wśród polskich inwestorów

Zdaniem 9 proc. polskich inwestorów, ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy w zestawieniu rdr będą "znacznie wyższe", a 37 proc. uważa, że będą one wyższe - wynika z raportu Schroders Global Investor Study 2023.

2023-12-07, 15:50

"Widać globalny optymizm". Raport: poprawiają się nastroje wśród polskich inwestorów
Znamy nowe dane dotyczące zatrudnienia. Foto: Hananeko_Studio/Shutterstock

31 proc. respondentów badania  zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że wraz z "wyższą inflacją i stopami procentowymi zmienia się obecnie reżim polityczny i rynkowy". 47 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zgadzam się", 18 proc. "ani się nie zgadzam, ani się zgadzam", 3 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 1 proc. - zdecydowanie się nie zgadza.

Strategie inwestycyjne

"Widoczny jest wyraźny kontrast w porównaniu z badaniem z zeszłego roku, kiedy to część respondentów uważała, że wyzwania rynkowe będą tylko chwilowe i przewidywali szybki powrót do bardziej łagodnego środowiska niskiej inflacji i niskich stóp procentowych" - oceniono.

Dodano, że w tym roku ponad połowa respondentów dostosowała już swoje strategie inwestycyjne, a jedna trzecia zamierza to zrobić.

Czytaj także:

W Polsce ze stwierdzeniem, że wyższa inflacja i stopy procentowe oznaczają, że weszliśmy w nowy reżim polityki i zachowań rynkowych, zgadza się 77 proc. inwestorów - wynika z raportu. W związku z tym, 52 proc. inwestorów zmieniło swoją strategię inwestycyjną, a 40 proc. zamierza to zrobić. Zdaniem ankietowanych z Polski, w ciągu sześciu ostatnich miesięcy następujące inwestycje stały się bardziej atrakcyjne: aktywa niepubliczne, takie jak private equity lub nieruchomości, fundusze zarządzane aktywnie oraz aktywa cyfrowe.

Zdaniem 9 proc. polskich respondentów, ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy w zestawieniu rdr będą "znacznie wyższe". 37 proc. uważa, że będą one wyższe, 39 proc., iż pozostaną bez zmian, 12 proc. spodziewa się, że będą one niższe, a 1 proc. - zdecydowanie niższe.

Główne bariery

"Globalnie, optymizm widoczny jest zwłaszcza wśród inwestorów, gdyż jedynie 4 proc. z nich spodziewa się, że ich przyszłoroczne stopy zwrotu będą niższe. Większość inwestorów oczekuje rocznych zwrotów na poziomie 11,5 proc. Najbardziej optymistyczni byli inwestorzy z RPA, którzy deklarują, że spodziewają się zwrotu na poziomie 16,8 proc." - oceniono w badaniu.

Czytaj także:

W opinii ankietowanych inwestorów, największe bariery, które utrudniają inwestowanie w aktywa niepubliczne w Polsce to: mniejsze doświadczenie/znajomość klasy aktywów (64 proc.), mniejsza transparentność klas aktywów (62 proc.), koszty i opłaty (62 proc.), brak płynności/długi okres utrzymywania inwestycji (61 proc.) oraz minimalna wartość inwestycji (39 proc.).

Jak podano w raporcie, w ujęciu średnim 15,1 proc. polskich inwestorów przyznało, że rozważyliby alokację swoich środków w aktywa prywatne. W przypadku bardziej "doświadczonych" inwestorów odsetek ten wzrósł do 22,8 proc. - dodano.

Zobacz również:

Aktywa niepubliczne

Wśród najchętniej wybieranych kategorii aktywów niepublicznych, w które polscy inwestorzy chcieliby inwestować, wymieniono: private equity (32 proc.), nieruchomości (27 proc.), oraz infrastruktura i energetyka odnawialna (15 proc.).


PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej