Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Koncert Marka Piekarczyka rozpoczął obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Akustyczny koncert Marka Piekarczyka rozpoczął obchody 42. rocznicy stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Lider zespołu TSA wykonał piosenki z okresu buntu przeciw komunistycznemu reżimowi, wspominał też twórczość w czasach PRL.

2023-12-09, 23:32

Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Koncert Marka Piekarczyka rozpoczął obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Koncert Marka Piekarczyka rozpoczął obchody 42.rocznicy stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Foto: X/Muzeum Wykletych

Wokalista powiedział IAR, że w tekstach z tamtych lat jego zespół, mimo cenzury, potrafił opowiadać o wolności. Wspomina jednak ostre zajścia z milicją podczas koncertów.

- Stan wojenny to było jedno wielkie poniżenie, naplucie w twarz narodu. Ja myślę, że było to spowodowane, żeby więcej ukraść i żeby nikt nie przeszkadzał - dodał.

Marek Piekarczyk powiedział, że młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z realiów życia w komunistycznym państwie. - Nie wiedzą, bo żyją w wolnym kraju. Granica jest na wschodzie, a nie na zachodzie. Nie wiedzą jak to było, jak była granica na zachodzie, jak nas poniżano - podkreśli wokalista.

Wspominał konieczność oddawania paszportów do urzędu, w którym ktoś decydował, czy można było wyjechać za granicę.

REKLAMA

Posłuchaj

Koncert Marka Piekarczyka rozpoczął obchody 42.rocznicy stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty

Obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Dyrektor Muzeum Adrianna Garnik powiedziała, że koncert był pierwszym z cyklu wydarzeń upamiętniających ofiary stanu wojennego. Przypomniała, że areszt na ulicy Rakowieckiej, gdzie dziś mieści się muzeum, był miejscem uwięzienia opozycjonistów dopiero w drugiej fazie internowania.

Takimi osobami byli między innymi Andrzej Gwiazda, Adam Michnik, czy Anna Walentynowicz, którą komunistyczne władze zamknęły na Rakowieckiej do szpitala. Tam próbowano jej udowodnić, że jest chora psychicznie i w ten sposób skompromitować ruch Solidarności.

W ramach obchodów organizowanych przez Muzeum odbędzie się między innymi koncert edukacyjny "Zrozumieć bardów Solidarności", projekcja filmu "Janek z Kopalni Wujek" czy rozmowa na temat Komitetu Obrony Robotników z udziałem jego współzałożyciela Antoniego Macierewicza.

Zobacz także:

Zobacz serwis specjalny:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze