Sylwestrowe fajerwerki mogą być koszmarem. Behawiorysta: reakcje lękowe utrwalają się u zwierząt
- My doskonale wiemy, że będą fajerwerki, huki i błyski, natomiast zwierzęta nie potrafią przewidzieć tego, co się stanie, psy, koty, ptaki reagują instynktownie i bardzo gwałtownie, a u większości z nich te reakcje się utrwalają i prowadzą do tego, że reagują one lękiem lub niepokojem na wszystko, co się dzieje później - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy (COAPE).
2023-12-31, 11:23
Wcześniejsze spacery, zasłonięcie okien w domu, włączenie muzyki i wspólna zabawa - to tylko część porad dotyczących opieki nad psem w Sylwestra. Czworonogi mają przed sobą najtrudniejszą noc w roku. Huki petard i fajerwerków wywołują u nich nie tylko lęk, ale i nierzadko fizyczny ból.
"Boją się nie tylko psy"
Czas sylwestrowych zabaw może być trudnym czasem dla naszych czworonożnych przyjaciół, to wielogodzinny hałas, rozbłyski świateł. Wybuchy fajerwerków nie są jednak obojętne dla nikogo.
- Nie tylko psy, ale wszystkie zwierzęta i my także boimy się niespodziewanych huków i dźwięków, reagujemy na to strachem w sposób instynktowny, to mechanizm ewolucyjny, ten strach służy nam, by przetrwać natychmiastowe zagrożenie - mówił Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy.
Specjaliści doradzają, by w Sylwestra należy wyprowadzać psy na spacer wcześniej niż zwykle, najpóźniejszy z nich powinien być około godziny 20. W tym dniu nie powinno się także spuszczać czworonogów ze smyczy.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Więcej w nagraniu
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy (COAPE)
Data emisji: 31.12.2023
Godzina emisji: 9.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA