Stefan Krajewski: pieniądze dla rolników zostały wpisane do ustawy budżetowej
- Są zgłaszane różne postulaty, związków zawodowych czy rolników zrzeszonych w różnych stowarzyszeniach i zrzeszeniach, to wszystko jest dzisiaj realizowane i mam nadzieję, że do strajku nie będzie dochodzić. Będziemy się starali realizować wszystkie postulaty i tak prowadzić politykę, by rolnicy zajmowali się tym, czym powinni - uprawą roli i prowadzeniem gospodarstw - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski (PSL), który dyskutował z Olgą Semeniuk-Patkowską (PiS).
2024-01-08, 09:55
Rolnicy ze stowarzyszenia "Podkarpacka oszukana wieś" ponownie zawieszają swój protest nieopodal przejścia granicznego w Medyce. To efekt podpisanego w Rzeszowie porozumienia z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul.
"Realizujemy postulaty rolników"
Stefan Krajewski zaznaczył, że w dokumencie zawarto deklarację spełnienia trzech głównych postulatów manifestującej grupy. - Od początku, gdy przejęliśmy władzę, stanęliśmy do rozmów z rolnikami, by ustalić warunki zakończenia protestu (…). Już wcześniej zapewniliśmy rolników, że ich postulaty są realizowane, pieniądze na ten cel zostały wpisane do ustawy budżetowej. To zwiększenie środków na akcję kredytową, tzw. kredyty płynnościowe, dopłaty do kukurydzy, ale też zapewnienie, że samorządy, które nie zwiększą podatku rolnego, otrzymają zwrot z budżetu państwa bez pomniejszania subwencji dla gmin - wymieniał i podkreślał, że postulaty protestujących grup rolników są realizowane.
Decyzja także po stronie urzędników UE
Olgą Semeniuk-Patkowska zaznaczyła, że "od dialogu do realizacji działań związanych z działalnością rolniczą jest jeszcze długa droga", a realizacja postulatów zależy od stanowiska UE w sprawie polityki rolnej Polski. - Jeżeli mówimy o jakimkolwiek programie rolniczym, musimy pamiętać, że to, za co byliśmy atakowani przez ostatnie kilkanaście miesięcy, że to komisarz Wojciechowski jest osobą odpowiedzialną za to, żeby polskim rolnikom żyło się lepiej, to jest bzdurą. Mamy odpowiednich przedstawicieli krajów członkowskich w UE, którzy podejmują decyzje, jak dany program ma wyglądać. To, co dziś uzgodnimy w ramach porozumienia z rolnikami i strajkującymi, jest bardzo ważne, ale to na wokandzie europejskiej okaże się w praktyce, czy jest to możliwe do realizacji - zauważyła.
Posłuchaj
Zobacz także:
REKLAMA
Akcja kredytowa, w ramach której oferowano 2-procentowe kredyty na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw, planowana była na 10 miliardów złotych. W myśl zawartego porozumienia ma być ona poszerzona o kolejne 2,5 miliarda. Z tytułu dopłat do pozostałych odsetek za zaciągnięty dług przeznaczonych będzie 150 milionów złotych z publicznych środków. Budżet na dopłaty do kukurydzy w wysokości 1000 zł/ha ma wynieść łącznie ok. 1,2 miliarda złotych. Wniosek o notyfikację tego działania czeka na zatwierdzenie Komisji Europejskiej od drugiej połowy grudnia.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Goście: Olga Semeniuk-Patkowska i Stefan Krajewski
Data emisji: 08.01.2024
Godzina emisji: 8.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA