Grudniowe dane GUS: rekord budowy mieszkań, wzrost wynagrodzeń i spadek produkcji przemysłowej

Liczba nowych mieszkań, których budowę rozpoczęto w grudniu 2023 roku była większa aż o 46,1 procent, niż w grudniu 2022 roku. To reakcja rynku na nowe programy mieszkaniowe takie jak: "Bezpieczny kredyt 2 procent" oraz "Mieszkanie na start". Wzrosły wynagrodzenia, ale spadła produkcja przemysłowa.

2024-01-22, 10:00

Grudniowe dane GUS: rekord budowy mieszkań, wzrost wynagrodzeń i spadek produkcji przemysłowej
Grudzień 2023 przejdzie do historii za rekordowy wzrost budowy nowych mieszkań.Foto: Shutterstock/M2020

Na koniec grudnia 2023 r. w budowie było 801,8 tys. mieszkań, o 3,8 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 r. - wynika z szacunku GUS.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 8032,96 zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Ale zatrudnienie w sektorze przemysły spadło o 0,1 procent licząc rok do roku. 

Z czego wynikał wzrost wynagrodzeń?

Grudniowy wzrost wynagrodzeń wynikał m.in. z wypłat premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych - podał GUS.

Wynagrodzenia podbiły m.in. wypłaty premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, dodatki z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) - oceniają analitycy  GUS.

REKLAMA

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto - w stosunku do poprzedniego miesiąca - wystąpił w sekcji (branżach) takich jak: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 82,8 proc.).

Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 roku, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (20.136,24 zł), a najniższą w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (5.639,35 zł).

W grudniu 2023 roku w sektorze przedsiębiorstw, pracowało 6 milionów 495 tysięcy 300 osób. W porównaniu z listopadem liczba zatrudnionych nie zmieniła się. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 osób.

Co z grudniową produkcją przemysłową?

Produkcja przemysłowa w grudniu 2023 roku licząc rok do roku (rdr) spadła o 3,9 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu spadła o 2,3 procent (rdr). 

REKLAMA

Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 23,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 15,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 13,3 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 9,0 proc., w produkcji mebli – o 8,8 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 7,1 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2022 r., wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 47,8 proc., w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 7,5 proc.


Posłuchaj

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniał przyczyny spadku produkcji przemysłowej w grudniu.mp3 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2023 r. wzrosła o 14,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem poszła w górę o 28,7 procent.

REKLAMA

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej (rdr) o 4,1 proc. i w ujęciu miesiąc do miesiąca o 17,5 proc.

Co ze sprzedażą detaliczną?

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu spadła o 2,3 procent, licząc rok do roku - wynika z dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast w porównaniu z listopadem zanotowano wzrost o 11 procent.

Posłuchaj

Urszula Kryńska z PKO Banku Polskiego powiedziała, że grudniowy odczyt był pewnym rozczarowaniem.mp3 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Od stycznia do grudnia 2023 roku, sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 2,7 procent względem 2022 roku, kiedy notowano wzrost rzędu 5 procent. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w grudniu o 0,5 procent, licząc rok do roku.

Czy spadły ceny skupu żywności?

W grudniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 19,6 proc., po spadku o 18,6 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do listopada ceny spadły o 1,0 proc.

Co z danymi o sprzedaży przez Internet?

Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w grudniu w Polsce 9,4 proc. wobec 11,7 proc. w poprzednim miesiącu. 


Posłuchaj

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewa się odbijania konsumpcji w kolejnych miesiącach.mp3 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Z kolei wartość sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących licząc miesiąc do miesiąca (mdm) spadła o 11,0 proc.

REKLAMA

O spadku sprzedaży przez Sieć raportowały GUS przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do takich grup jak: "tekstylia, odzież, obuwie" (z 24,5 proc. w listopadzie do 17,3 proc. w grudniu), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio spadek sprzedaży z 30,9 proc. do 26,2 proc.), "meble, rtv, agd" (spadek 20,8 proc. do 17,8 proc, listopad do grudnia 2023 roku).


Posłuchaj

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG komentuje grudniowe dane o gospodarce, podane przez GUS w dniu 22 stycznia 2024 roku. ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 4:32
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dane GUS ocenia ekspert ING BSK?

Jak ocenił główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki w komentarzu, przetwórstwo przemysłowe wciąż wypada "słabo, bo jest pod presją słabego popytu z eurolandu oraz ostrożności do wydatków Polaków".

Ekspert ING BŚK podkreślił, że w grudniu było o dwa dni robocze mniej, dlatego dane odsezonowane pokazują bardziej optymistyczny obraz (+2,9 proc. m/m), po dwu miesiącach spadków. Dodał, że trzeba pamiętać "o dużym wkładzie energetyki".

REKLAMA


Posłuchaj

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniał przetwórstwo przemysłowe w grudniu 2023 roku.mp3 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

- Bardzo mocne odbicie w produkcji związanej z inwestycjami infrastrukturalnymi (19,2 proc.) i mieszkaniowymi (13,4 proc. ). Kończone są projekty ze starej perspektywy UE, a deweloperzy szykują ofertę widząc silne odbicie popytu – uważa główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki.

Opinie analityków PIE

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), powołując się na dane GUS, podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2023 przekroczyło 8000 zł. brutto. Eksperci zwrócili uwagę, że to pierwszy wynik po 1989 roku przekraczający 8 tys.

Analitycy PIE poinformowali też, że spodziewają się dalszego wzrostu także w 2024 roku. Jako jego przyczyny wymieniono podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym, oraz podniesienie płacy minimalnej Będzie on napędzany w m.in. przez podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym czy płacy minimalnej.


Posłuchaj

Ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka powiedział o ile wzroście przeciętne wynagrodzenie do końca 2024 roku.mp3 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Eksperci PIE spodziewają się, że w 2024 roku wynagrodzenia będą rosnąć wyraźnie szybciej niż inflacja. Zaznaczyli, że podwyżki stanowić będą częściową rekompensatę dla utraconej w poprzednich latach siły nabywczej.

Analitycy PIE wskazali również, że zatrudnienie w grudniu było niższe niż przed rokiem. Zgodnie z danymi GUS, na które powołuje się PIE tempo spadku wyniosło 0,1 proc., a liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 9,7 tysięcy.


Posłuchaj

Ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka powiedział, że kolejna bariera wynagrodzeń została przełamana.mp3 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Eksperci PIE podkreślają, że zatrudnienie rośnie w niektórych sektorach, takich jak: hotelarstwo i gastronomia, (5,0 proc.) czy działalność profesjonalna (3,0 proc.). Eksperci przewidują, że w 2024 roku powinniśmy obserwować poprawę sytuacji. Poprawa będzie wynikać z tego, iż lepsza kondycja gospodarcza zwiększy zapotrzebowanie na pracowników. Ocenili też, że głównym wyzwaniem dla rynku pracy nie będzie ryzyko redukcji etatów, lecz niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

REKLAMA


PR1/PR24/PAP/IAR/K.Prostak/Błażej Prośniewski/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej