Rolnicy zapowiadają kolejny protest. Które drogi będą zablokowane? [MAPA]

2024-02-19, 09:27

Rolnicy zapowiadają kolejny protest. Które drogi będą zablokowane? [MAPA]
Rolnicy zapowiadają kolejne protesty.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

O zjednoczenie wszystkich organizacji rolniczych apelował podczas protestu w Dorohusku Gustaw Jędrejek - prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Zapowiedział jednocześnie wielki strajk rolników 20 lutego. Blokady dróg mają odbyć się w całym kraju, ciągniki mają pojawić się też na drogach szybkiego ruchu.

Rolnicy sprzeciwiają się niekontrolowanemu importowi towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE. Żądają rewizji Wspólnej Polityki Rolnej UE, tak aby uwzględnić specyfikę rolnictwa na danym terenie.

"Czy strajki rolnicze zmienią coś w polityce unijnej, a w szczególności tej związanej z Zielonym Ładem?" - zadano pytanie na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej. Jak jest odpowiedź?

"Wszystko zależy od wyborów do Parlamentu Europejskiego, jeśli większość zdobędą siły szeroko rozumianej prawicy, to istnieje szansa na powstrzymanie "zielonych" zapędów płynących z Brukseli. Ostatnie strajki w Niemczech, Holandii oraz na Litwie i w Rumunii pokazują, że w Europie zaczyna się coś zmieniać w postrzeganiu roli, jaką pełni współczesne rolnictwo, które w obliczu pandemii i wojny w Ukrainie doskonale poradziło sobie z zabezpieczeniem żywnościowego bytu społeczeństwa. Rolnicy to obecnie chyba jedna z ostatnich zawodowych grup społecznych, tak doskonale zorganizowana i zdeterminowana, która potrafi zorganizować wielki protest w UE oraz przeciwstawić się polityce zielonego szaleństwa, które ogarnęło całą Unię Europejską. Tak jak rodzina jest podstawową komórką społeczną, tak rolnictwo jest najmocniejszym ogniwem w gospodarczym łańcuchu każdego państwa" - czytamy.

Protest w Warszawie. Zmiana daty

Rolnicy przesuwają protest w Warszawie z wtorku, 20 lutego na tydzień później. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski powiedział, że zmiana daty wynika z zapowiedzi dotyczącej blokady dróg przez inne organizacje rolnicze.

Posłuchaj

Rolnicy zapowiedzieli protest w Warszawie 27 lutego. 0:21
+
Dodaj do playlisty

W przyszłotygodniowych protestach wezmą też udział delegacje zagraniczne, m.in. z Niemiec, Holandii i Litwy. We wtorek natomiast rolnicy zablokują główne ronda w wielu miastach w kraju.

W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rządu i Unii Europejskiej, które akceptują transfer ukraińskich produktów rolnych do Polski.

Posłuchaj

Rolnice oczekują spotkania z politykami i podpisania porozumienia. 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PR24/IAR/mib

Polecane

Wróć do strony głównej