Kryzys w systemie prawnym. Prof. Zoll: to wynik tego, że poprzedni rząd chciał zbudować państwo autorytarne

2024-02-19, 20:47

Kryzys w systemie prawnym. Prof. Zoll: to wynik tego, że poprzedni rząd chciał zbudować państwo autorytarne
Prof. Andrzej Zoll: rząd PiS chciał zbudować państwo autorytarne. Foto: PAP / Tomasz Gzell

- Spustoszenie w systemie prawnym w Polsce nastąpiło w wyniku celu, jaki wyznaczyła sobie poprzednia grupa rządząca: zbudowania państwa autorytarnego. To znaczy państwa, które przyjmuje zasadę - była zresztą ona zapisana w konstytucji z 1952 roku - jednolitej władzy państwowej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny" poprzez wprowadzenie poprawek do konstytucji. Chodzi o "wyzerowanie" składów Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego i wybranie ich na nowo lub rozszerzenie składów tych organów. W tej sprawie lider Konfederacji i wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. 

To jedna z propozycji zażegnania kryzysu w systemie sądownictwa. Niektórzy prawnicy mówią wręcz o jego spustoszeniu. Zdaniem gościa PR24 na taki stan rzeczy wpłynęły rządy Zjednoczonej Prawicy. 

"Rząd PiS budował państwo autorytarne"

- W bardzo dużym stopniu to spustoszenie nastąpiło w wyniku celów, jakie wyznaczyła sobie grupa rządząca: zbudowania państwa autorytarnego. To znaczy państwa, które przyjmuje zasadę - była zresztą ona zapisana w konstytucji z 1952 roku - jednolitej władzy państwowej - powiedział prof. Andrzej Zoll.

- Zgodnie z tą koncepcją nie ma podziału władzy, ale jest jednolita władza państwowa, czyli nad sądami, nad procesem legislacyjnym władzy legislacyjnej czy władzy wykonawczej jest jedno centrum władzy - dodał profesor. 

Według niego "mieliśmy klasyczny tego obraz". - Nieważna była Wiejska z Sejmem, nieważne było sądownictwo z Sądem Najwyższym, tylko ważna była Nowogrodzka. Stamtąd wychodziły takie czy inne polecenia - stwierdził prawnik. 

- Poszczególne elementy władzy realizowały te polecenia. Zatem nad formalną władzą stał inny centralny punkt, który wydawał polecenia. To jest charakterystyczne dla każdego systemu autorytarnego i w jeszcze większym stopniu - totalitarnego. Do tego zmierzaliśmy. Na szczęście udało się w sposób pokojowy, bez rewolucji, zastopować tę drogę w stronę autorytaryzmu - podsumował prof. Andrzej Zoll.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

prof. Andrzej Zoll o systemie prawnym w Polsce (Stan rzeczy) 24:43
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Andrzej Zoll
Data emisji: 19.02.2024
Godzina emisji: 19.33

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej