Powstaje największa farma OZE na świecie. Będzie mogła zasilić ponad 16 mln domów
W Indiach otwarto elektrownię zasilaną panelami fotowoltaicznymi. Jej łączna moc to 551 MW, co może zasilić ponad 290 tys. przeciętnych gospodarstw domowych. To jednak dopiero początek inwestycji. Docelowo ma tam powstać największa farma OZE na świecie.
2024-02-20, 12:31
Inwestycja jest przedsięwzięciem Gautama Adaniego - najbogatszego człowieka w Azji. Jako prezes Adani Green Energy (AGEL) pochwalił się otwarciem pierwszego etapu parku energetycznego Khavda. Zdjęcia ogromnej przestrzeni paneli fotowoltaicznych robią wrażenie. Jest to jednak dopiero pierwszy krok ku ambitnemu planowi, który ma zrewolucjonizować indyjską energetykę.
Park energetyczny w Indiach
Pierwszy etap inwestycji był realizowany przez rok. Jej głównym elementem jest ogromna liczba paneli fotowoltaicznych, ale to nie wszystko. Wraz z nimi stworzono tu prawdziwe miasteczko. Powstały drogi, różnego rodzaju systemy łączności czy pomieszczenia przeznaczone dla pracowników. To równie imponująca część tego przedsięwzięcia, ponieważ całą elektrownię ma obsługiwać około ośmiu tysięcy specjalistów.
Wszystko powstaje na olbrzymim terenie położonym w północno-zachodniej części Indii. Panele stanęły w rejonie wielkiego solnego bagna położonego na pograniczu Pakistanu i indyjskiego stanu Gudżarat. Żeby można było to zrobić, przez cztery lata przygotowywano ten teren.
Prowadzono badania geotechniczne, sprawdzano zagrożenia związane z trzęsieniami ziemi czy badano wpływ tej inwestycji na środowisko i społeczeństwo. Konieczne było także wzmocnienie gleby. Użyto do tego specjalnych podziemnych kamiennych kolumn. Płaski i jałowy teren jest jednak idealny do pozyskiwania energii ze słońca i wiatru.
REKLAMA
Największa farma OZE na świecie
Choć już pierwszy etap tej inwestycji robi wrażenie, to dopiero początek. Inwestor ma zamiar w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Obok paneli fotowoltaicznych energię będą pozyskiwały także turbiny wiatrowe.
Gautam Adani podkreśla innowacyjność całego projektu. Jego firma wdroży tu np. największy w kraju generator turbin wiatrowych czy dwustronne moduły fotowoltaiczne. Zaawansowanie techniczne projektu, wiedza i doświadczenie specjalistów oraz odpowiednia sieć łańcucha dostaw ma pozwolić na stworzenie farmy produkującej energię o mocy 30 GW. Pozwoli to na zasilenie przez rok 16,1 mln gospodarstw domowych.
Zielona energia
Park energetyczny Khavda to nie tylko imponujące źródło energii, ale również projekt pozwalający na transformację energetyczną w kraju będącym jedną z największych gospodarek na świecie. Powstanie tego przedsięwzięcia spowoduje zmniejszenie rocznej emisji CO2 Indii o 58 mln ton.
Adani otwarcie mówi o tym projekcie jako "kamieniu milowym". - Ten kamień milowy stanowi potwierdzenie zaangażowania Grupy Adani i przodującej roli w przyspieszaniu sprawiedliwego przejścia Indii na czystą energię w kierunku ambitnych celów, jakimi są 500 GW mocy w zakresie energii odnawialnej do 2030 r. i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla - podkreśla miliarder.
REKLAMA
- Zielona transformacja. Ekspert: jej dwa główne filary to OZE i efektywność energetyczna
- Transformacja energetyczna w Polsce. Hennig-Kloska: możemy na nią wydać ponad 500 mld zł
Po ukończeniu park energetyczny Khavda będzie największą farmą Odnawialnych Źródeł Energii na świecie. Planowana przepustowość zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych pięciu lat.
Damian Zakrzewski
dz/swiatoze.pl, ft.lk, telegraphindia.com, Twitter
REKLAMA
wmkor
REKLAMA