Ziarno z Ukrainy wysypane na tory w Dorohusku. Jest reakcja wicepremiera Ukrainy
Na bocznicy kolejowej w Dorohusku nieznani sprawcy uszkodzili wagony z Ukrainy i wysypali z nich ładunek - poinformował Ołeksandr Kubrakow, wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy, określając całe zdarzenie "dywersją".
2024-02-24, 16:01
"Kolejna dywersja na polskiej stacji kolejowej w Dorohusku. O godz. 9 nieznane osoby uszkodziły wagony z ziarnem" - napisał Ołeksandr Kubrakow w serwisie X, zamieszczając zdjęcie z bocznicy.
Polityk we wpisie przypomniał, że mija właśnie druga rocznica pełnoskalowej rosyjskiej agresji.
"Ukraina walczy i trwa między innymi dzięki swojemu ziarnu" - podkreślił.
Jak ocenił "ci, którzy dopuścili się tego przestępstwa, nie chcą ukraińskiego pokoju i zwycięstwa".
REKLAMA
Wysypane ziarno z Ukrainy. Zgłoszenie na policję
Policja poinformowała, że sprawdza zgłoszenie o wysypaniu soi z pociągu, który wjechał z Ukrainy do Polski i czekał na bocznicy kolejowej w Dorohusku. Według wstępnych ustaleń chodzi o około 5 ton nasion.
Zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło w sobotę około godz. 8.00 od funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy ujawnili, że z jednego z wagonów została wyspana soja na torowisko - przekazała - kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Funkcjonariusze zbierają materiał dowodowy, prowadzą oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchują świadków.
- Będziemy sprawdzać m.in., czy doszło do naruszeń zabezpieczeń celnych i ustalać ewentualnych sprawców – poinformowała komisarz.
REKLAMA
Zboże z Ukrainy. Blokowane transporty
Dzień przed tym zdarzeniem w Dorohusku na tory posypał się z wagonów ukraiński rzepak. Wcześniej na przejściu granicznym w Medyce, gdzie rolnicy blokowali tory, wysypano transportowaną kukurydzę.
Protestujący rolnicy wysypali też pszenicę z zatrzymanych ukraińskich ciężarówek.
Na drogowym przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku i na innych przejściach w województwie lubelskim i podkarpackim trwają protesty rolników, którzy czasowo blokują ruch tirów.
Protest rolników
Postulaty rolników to: konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i poprawa opłacalności produkcji rolnej.
REKLAMA
Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że rolnicze protesty odbywały się już jesienią 2023 r. i zaznacza, że były pochodną błędów podejmowanych przez poprzedników. Informuje, że prowadzi działania mające załatwić kwestie podnoszone przez rolników.
- Trwają poszukiwania nowych szlaków eksportu ukraińskiego zboża. Ambasador USA przy ONZ odpowiedziała na nasze pytanie
- Protesty rolników. Szef izb rolniczych: dalszy rozwój sytuacji zależy od rządzących
IAR/PAP/fc
REKLAMA