Różnice wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej. Politolog: w polityce rozmowa jest lepsza od milczenia

- Patrząc na politykę Węgier, kraju, który głośno pobrzękuje szabelką, mówi o suwerenności i własnym węgierskim punkcie widzenia, łatwo zauważyć, że jeżeli nie ma na to sił, to taka polityka jest przeciwskuteczna. To jest też nauczka dla Polski, która przez dłuższy czas próbowała prowadzić podobną politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Mościbrodzki (politolog, Uniwersytet WSB Merito).

2024-02-28, 12:19

Różnice wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej. Politolog: w polityce rozmowa jest lepsza od milczenia
Od lewej: premier Słowacji Robert Fico, premier RP Donald Tusk, premier Czech Petr Fiala i premier Węgier Victor Orban podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Pradze 27.02.2024. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i nie będą wysyłać uzbrojenia Ukrainie. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw wyszehradzkiej czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa.

Premierzy V4 podzieleni ws. Ukrainy. Zawsze warto rozmawiać i wymieniać poglądy

Wojciech Mościbrodzki komentował spotkanie premierów. - Mamy dwa państwa, które stoją po jednej stronie i prowadzą zbliżoną politykę, to Czechy i Polska. Po drugiej stronie są Słowacja i Węgry. Zawsze jednak warto rozmawiać i wymieniać poglądy. W polityce rozmowa jest lepsza od milczenia - stwierdził.

Węgry. "Polityka stania z boku"

- Węgry już od dłuższego czasu prowadzą politykę stania z boku, a nawet wbrew. To z węgierskiej strony padały aluzje do tego, co stałoby się, gdyby Ukraina upadła, i roszczeń co do Zakarpacia. Gdy Ukraina walczy o "naszą i waszą wolność", jest to złowrogie - ocenił politolog.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej uznali, że są w stanie zaakceptować różnice w stosunku poszczególnych państw wobec pomocy dla Ukrainy. Zaznaczyli, że współpraca wyszehradzka może być nadal pomocna w obszarach, gdzie interesy Polski, Czech, Słowacji i Węgier są zbieżne. Wymienili unijną politykę rolną, walkę z nielegalną migracją i bezpieczeństwo energetyczne.

REKLAMA

Posłuchaj

Wojciech Mościbrodzki o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

ProwadzącyPaweł Zieliński

Gość: Wojciech Mościbrodzki (politolog, Uniwersytet WSB Merito)

REKLAMA

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 09.33

PR24/ka/mpkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej