Projekt Arctic LNG 2. Nowe środki w rosyjskim budżecie. Chodzi o sprzedaż gazu
Największy prywatny koncern gazowy w Rosji, Novatek, utrzymuje planowany harmonogram uruchomienia projektu Arctic LNG 2. Środki ze sprzedaży gazu do krajów Azji zasilą rosyjski budżet. Ostatnio nałożone przez USA sankcje mogą opóźnić realizację projektu.
2024-02-28, 12:42
Projekt Arctic LNG 2 to drugi po Yamal LNG projekt Novateku w zakresie produkcji skroplonego gazu ziemnego na dużą skalę. Zatoka Ura, oddalona o 40 km od Murmańska, będzie miejscem, w którym zlokalizowany zostanie terminal. Złoże Utrienneje, położone na Półwyspie Gydańskim w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, stanowi surowcową bazę dla tego projektu.
Skala projektu
Obejmuje on budowę trzech jednostek do produkcji LNG, z pojemnością 6,6 mln ton LNG każda. Łączna zdolność produkcyjna tych trzech jednostek wyniesie 19,8 mln ton LNG oraz około 1,6 mln ton stabilnego kondensatu gazu. Arctic LNG 2 jest operatorem i właścicielem wszystkich aktywów związanych z tym projektem. Projekt wykorzystuje innowacyjny koncept konstrukcyjny oparty na strukturach bazujących na zasadzie grawitacji (GBS).
W ramach projektu Arctic LNG 2 powstało Centrum Konstrukcji LNG, które umożliwia produkcję GBS oraz montaż modułów na platformie. Projekt ten ma na celu obniżenie kosztów produkcji LNG poprzez wykorzystanie GBS, lokalizację produkcji sprzętu i materiałów w Rosji oraz dostęp do rezerwuarów konwencjonalnych na lądzie.
Zachodni dziennikarze "Le Monde" i "Spiegel" ustalili, że od lutego 2022 r. sprzęt do Arctic LNG 2 wysyłają do Rosji firmy z Wielkiej Brytanii, Włoch i USA. Z danych rosyjskich organów celnych wynika, że od lutego ubiegłego roku z Europy dostarczano sprzęt o wartości 400 mln dolarów. Dzięki temu, pomimo sankcji, Rosji udało się ukończyć pierwszą linię produkcyjną projektu dokładnie zgodnie z harmonogramem - w lipcu 2023 r.
REKLAMA
Strategiczne znaczenie dla Rosji
Projekt Arctic LNG 2 ma strategiczne znaczenie dla Novateku i rosyjskiej gospodarki. Arctic LNG 2 pozwoli na zwiększenie produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Trzy jednostki produkcyjne o łącznej zdolności produkcyjnej 19,8 mln ton LNG pomogą w zaspokojeniu rosnącego popytu na ten surowiec na rynkach międzynarodowych, w szczególności w Chinach i innych krajach Azji. Dochody ze sprzedaży gazu zasilą rosyjski budżet. Realizacja projektu jest obecnie utrudniona ze względu na sankcje nałożone przez USA.
PR24/IAR/PAP/mib/mpkor
REKLAMA