Prawie 137 mld euro dla Polski. Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o odblokowaniu pieniędzy
Bruksela zatwierdziła odblokowanie Polsce pieniędzy z KPO i funduszu spójności. Decyzja, którą zapowiedziała w piątek w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, dziś ostatecznie została zatwierdzona. Więcej w relacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
2024-02-29, 15:18
Odblokowanie pieniędzy było możliwe, bo Komisja pozytywnie oceniła plan reform w sądownictwie, który - jak podkreśliła - gwarantuje niezależność wymiaru sprawiedliwości. Komisja pozytywnie oceniła dziś także wniosek Polski o przystąpienie do Europejskiej Prokuratury potwierdzając tym samym informacje naszej brukselskiej korespondentki.
Jeśli chodzi o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy to popłyną one do Polski w najbliższych kilku tygodniach. - Komisja doszła do wniosku, że Polska skutecznie wypełniła dwa super kamienie milowe związane z niezawisłością sądownictwa poprzez podjętą reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Uznano też, że skutecznie wdrożony został trzeci super kamień milowy, a który dotyczy systemu audytu i nadzoru w Polsce - poinformowała rzeczniczka Komisji Veerle Nuyts. Chodzi o system kontroli finansowej Arachne, niezbędny dla zabezpieczenia przed nadużyciami.
Środki na realizację programów
Z odblokowanych dziś pieniędzy w ramach KPO zrealizowany ma być między innymi program "Czyste Powietrze" przewidujący dopłaty do wymiany starych pieców, ale także na przykład sfinansowana ma być modernizacja kolei. W sumie w tym roku Warszawa chce otrzymać 23 mld euro. Na całą 60-miliardową pulę z KPO składają się bezzwrotne dotacje w wysokości ponad 25 mld euro oraz 34,5 mld euro tanich pożyczek. Te pieniądze Polska musi wydać do 2026 roku, więc jest to sprawa pilna.
Na wydanie funduszy spójności z obecnego unijnego budżetu Polska ma czas do końca tej dekady. Odblokowanie funduszy spójności to druga dziś decyzja Komisji Europejskiej. - Po reformach, które wdrożyła Polska, Komisja też uznaje, że Polska wypełniła warunki związane z Kartą Praw Podstawowych, to pozwala Polsce na dostęp do 76,5 mld euro - poinformował rzecznik Komisji Stefan De Keersmaecker.
REKLAMA
A to oznacza, że Polska może już słać do Brukseli faktury za zrealizowane inwestycje i czekać na zwrot pieniędzy z unijnego budżetu. Nie bez znaczenia przy odblokowywaniu pieniędzy dla Polski była decyzja rządu w Warszawie o woli przystąpieniu do Europejskiej Prokuratury, która ocenia prawidłowe wydawanie unijnych funduszy. Dziś wniosek polskich władz w tej sprawie został oceniony pozytywnie przez Komisję.
Posłuchaj
- Pieniądze z KPO. Komisja Europejska otrzymała pierwszy wniosek o środki z funduszy spójności
- Fundusz Odbudowy UE. Włochy otrzymały już ponad 100 mld euro; Szwecja, Irlandia i Holandia jeszcze nic
- KPO. Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki na politykę energetyczną. Jest zgoda KE
IAR/Beata Płomecka/st/mpkor
REKLAMA
REKLAMA