Grzegorz Schetyna chwali reformę TK. "Modelowe rozwiązania, wierzę w pragmatyzm prezydenta Dudy"

- Ten model, jeśli uda się go wprowadzić, będzie gwarantem niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebujemy na lata TK, który będzie oderwany od partyjnej polityki. Nie uda się tego wprowadzić w przyszłym tygodniu, ale to rozwiązanie docelowe - mówił w Polskim Radiu 24 senator KO Grzegorz Schetyna.  

2024-03-05, 19:10

Grzegorz Schetyna chwali reformę TK. "Modelowe rozwiązania, wierzę w pragmatyzm prezydenta Dudy"
Schetyna: dwubiegunowość prawa nie może wiecznie trwać. Foto: Shutterstock/PR

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych, a w ich skład wchodzą: projekt uchwały Sejmu RP dotyczący TK, projekt ustawy o TK przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK. Przygotowana jest też "ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenie zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne". Według szefa MS rozwiązania te mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że są to bardzo ciekawe rozwiązania. - Patrzę na to z uznaniem. Pokazują TK w inny sposób, niż ten, który był charakterystyczny w ostatnich latach, tak naprawdę od przemian demokratycznych w naszym kraju. Ten model, jeśli uda się go wprowadzić, będzie gwarantem niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebujemy na lata TK, który będzie oderwany od partyjnej polityki. Nie uda się tego wprowadzić w przyszłym tygodniu, ale to rozwiązanie docelowe. Dwubiegunowość prawa nie może wiecznie trwać. Jest bliżej niż dalej do zmian w TK - powiedział Grzegorz Schetyna. 

- Nie można wprowadzać praworządności, łamiąc prawo. Ale oczywiste są również rzeczy, które muszą wybrzmieć i zostały głośno wypowiedziane przez środowiska, które popierają sposób spojrzenia na sprawę ministra Bodnara. Schodkowe wybierania sędziów, fakt, że jesteśmy w stanie przygotować nominacje, które są oderwane od politycznej i partyjnej rzeczywistości, że to sędziowie mają wpływ na wybór najlepszych ze swojego środowiska, jest czymś przyszłościowym i modelowym. Jest pytanie o tempo i możliwość wprowadzenia tych zmian. Potrzebujemy trochę czasu, ale nie ma dla tych rozwiązań alternatywy - tłumaczył Schetyna. 

Senator KO podkreślił, że wierzy w zmiany w TK. - One nie są aż tak odległe. Już ten rok przyniesie pierwsze z nich. Wierzę też w pragmatyzm prezydenta Andrzeja Dudy; że proponowany model przyjmie z uznaniem jako całościowe rozwiązanie na lata. Jestem umiarkowanym optymistą - podsumował. 

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Schetyna gościem Pawła Pawłowskiego (Rozmowa PR24) 12:35
+
Dodaj do playlisty

 

Zgodnie z założeniami reformy na sędziego TK będą mogły kandydować osoby, które co najmniej 4 lata nie były członkami partii, posłami czy senatorami. Sędziów TK będzie wybierać większość 3/5. Wybór będzie "schodkowy": pięciu będzie wybranych na 3 lata; pięciu na 6 lat, a pięciu na pełną 9-letnią kadencję. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Rozmowa PR24 

Prowadzący: Paweł Pawłowski 

Gość: Grzegorz Schetyna

REKLAMA

Data emisji: 4.03.2024

Godzina emisji: 17.35

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej