"Zaszkodzi nam i Ukrainie" . Premier Tusk o bezrefleksyjnym utrzymaniu wolnego handlu z Kijowem

Premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Bukareszcie, po swoim wystąpieniu na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL), krytycznie ocenił fakt bezrefleksyjnego utrzymania wolnego handlu z Ukrainą. - Zaszkodzi nam i Ukrainie - powiedział.

2024-03-07, 14:34

"Zaszkodzi nam i Ukrainie" . Premier Tusk o bezrefleksyjnym utrzymaniu wolnego handlu z Kijowem
Donald Tusk podkreślił w Rumunii, że "bezrefleksyjne utrzymanie w pełni wolnego handlu z Ukrainą zaszkodzi nam i Ukrainie" . Foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

- Bo jeśli stracimy ten już nie entuzjazm, ale to powszechne w Europie i w Polsce wsparcie dla Ukrainy, bo ludzie będą zmęczeni tym, że ponoszą zbyt duże ciężary, to wszyscy na tym stracimy. I Europa, i Polska, i przede wszystkim Ukraina - powiedział szef polskiego rządu. Zaznaczył, że potrzebne są zmiany regulacji w sprawie wolnego handlu z Ukrainą, "żeby znowu skutecznie chronić europejski i polski rynek", a także "ułatwienia i uproszczenia w Zielonym Ładzie".

Był to jeden z tematów rozmów polskiego premiera z rumuńskim odpowiednikiem, Marcelem Ciolacu. Donald Tusk dodał, że jego zdaniem "już do większości głów" dociera, iż decyzje podjęte tuż po rozpoczęciu wojny dzisiaj wymagają refleksji i zmiany. - Mam nadzieję, że przekuje się to we wspólną akcję na poziomie Rady Europejskiej - zaznaczył, zalecając jednak ostrożność. - Robota trwa - podsumował.

Wbrew sprzeciwowi Polski i protestom rolników

Tymczasem w Brukseli europosłowie z komisji handlu międzynarodowego poparli w czwartek propozycję przedłużenia bezcłowego handlu Unii z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Odrzucone zostały poprawki polskich deputowanych, łagodzące zapisy umowy, które wychodziły naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników.

Poprawki złożyli europosłowie lewicy i Platformy Obywatelskiej przy wsparciu Prawa i Sprawiedliwości. Jednak decyzją większości deputowanych przyjęta została propozycja Komisji Europejskiej. 26 europosłów było za przedłużeniem umowy, 10 przeciwko.

REKLAMA

Projekt Komisji został już poparty przez unijne kraje przy sprzeciwie Polski. Ostatnim etapem procedury zatwierdzającej przedłużenie umowy będzie głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Czytaj także:

13 policjantów trafiło do szpitala po protestach rolników. Kropiwnicki: dołączyli do nich bojówkarze

REKLAMA

PAP/IAR/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej