Zachodnie sankcje nałożone na Rosję. Opóźnione płatności za ropę
Rosja z opóźnieniem dostaje pieniądze za ropę - informuje agencja Reuters oraz rosyjskie media niezależne. Opóźnienia mogą być jeszcze większe, ponieważ Turcja, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie nasiliły kontrolę banków, w związku z zaostrzeniem zachodnich sankcji.
2024-03-27, 12:25
Rosyjskie surowce energetyczne, głównie ropa i gaz są objęte sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Rosja próbuje obchodzić restrykcje między innymi korzystając z tak zwanej "floty cieni".
Do tej pory kontrahenci współpracujący z Moskwą przelewali pieniądze, korzystając z banków między innymi w Turcji, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak jak ustalili dziennikarze agencji Reuters, organy finansowe w tych krajach zaostrzyły kontrolę banków.
W związku z taką sytuację banki zaczęły żądać od klientów pisemnych gwarancji, że nie są oni powiązani z osobami fizycznymi i prawnymi wpisanymi na listy podmiotów objętych restrykcjami. Zdaniem analityków, opóźnienia w płatnościach destabilizują rosyjski budżet.
Wsparcie dla Ukrainy
Tymczasem Bank Światowy zatwierdził pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Środki mają być przeznaczone na wsparcie polityki rozwojowej.
REKLAMA
" Pożyczka w wysokości 984 milionów dolarów będzie gwarantowana przez rząd Japonii, natomiast pożyczka w wysokości 516 milionów dolarów będzie gwarantowana przez Wielką Brytanię - czytamy w oficjalnym komunikacie ukraińskiego rządu.
Jednocześnie, w celu obniżenia kosztów obsługi zobowiązań kredytowych Ukrainy, umowa przewiduje kapitalizację odsetek w kwocie niemal 100 milionów dolarów ze środków japońskich.
Pożyczka z Banku światowego ma na celu wsparcie reform na Ukrainie, które obejmą zmiany w prawie korporacyjnym, promowanie energii odnawialnej i wprowadzenie obligacji rolnych. Ponadto reformy mają na celu wzmocnienie sektora finansowego poprzez zwiększenie dostępu przedsiębiorstw do finansowania, przeniesienie unijnych przepisów celnych i podatkowych do ukraińskiego ustawodawstwa oraz poprawę polityki fiskalnej i przepisów dotyczących rynku kapitałowego.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA