Atak na konwój w Strefie Gazy. Prof. Fyderek: powinniśmy domagać się śledztwa

2024-04-03, 11:25

Atak na konwój w Strefie Gazy. Prof. Fyderek: powinniśmy domagać się śledztwa
Konwój został zaatakowany, pomimo że był oznakowany logo organizacji niosącej pomoc Palestyńczykom. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

- To, co powie premier Netanjahu, jest istotne, i oczywiście byłoby lepiej, żeby wyraził skruchę, ale najważniejsze jest to, czy winny tej śmierci zostanie ukarany. Do tego jesteśmy zobowiązani, jako państwo, żeby chronić naszych obywateli, a jeżeli ktoś został zamordowany, winnych tego stanu rzeczy należy osądzić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W poniedziałkowym nalocie sił izraelskich na konwój humanitarny organizacji World Central Kitchen w Strefie Gazy zginęło siedem osób, w tym wolontariusz z Polski. Konwój został zaatakowany mimo faktu, że był oznakowany logo organizacji humanitarnej. Według źródeł medycznych uczestnicy konwoju mieli również na sobie kamizelki kuloodporne z logo organizacji.

Nie tylko przeprosiny, lecz także wypłata odszkodowań rodzinom ofiar. Do tego polskie władze wzywają Izrael, jeśli okaże się, że atak na konwój humanitarny w Gazie był celowy. O oczekiwaniach Warszawy mówił w Programie 3 Polskiego Radia szef MSZ Radosław Sikorski.

Śmierć wolontariuszy. "Netanjahu nie przeprasza"

Prof. Łukasz Fyderek komentował reakcję władz Izraela na tragedię w Strefie Gazy. - Głównym stylem politycznym Benjamina Netanjahu i zarazem jego taktyką polityczną jest populizm, a cechą komunikowania się liderów politycznych jest nieprzyznawanie się do błędów, Netanjahu nie przeprasza. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy się tego domagać, ale przede wszystkim domagać się śledztwa - podkreślił.

Presja na Izrael w celu wyjaśnienia okoliczności ataku na konwój

Jak dodał gość audycji, presję na Izrael powinniśmy wywierać wspólnie z naszymi sojusznikami, których obywatele też zginęli w tym tragicznym incydencie. - Mamy domniemanie tego, że decyzje o zabijaniu ludzi w Strefie Gazy są podejmowane w sposób bardzo arbitralny, nawet jeżeli pojawi się jeden terrorysta, to wydano rozkaz zabicia siedmiu ludzi, niebędących terrorystami - zauważył.

Posłuchaj

Prof. Łukasz Fyderek o ataku na konwój z pomocą humanitarną w Strefie Gazy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:53
+
Dodaj do playlisty

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek, że śmierć pracowników organizacji charytatywnej World Central Kitchen "to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska 

Gość: prof. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim

Data emisji: 3.04.2024

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej