Straty Rosji na wojnie w Ukrainie. Departament Stanu USA: odbudowali już swoją armię
Rosjanie ponieśli ogromne straty w wojnie w Ukrainie. Jednak z danych departamentu obrony USA wynika, że zdołali już odbudować swoją armię. Wiceszef amerykańskiej dyplomacji Kurt Campbell, cytowany przez portal DefenseNews, ujawnił szczegóły.
2024-04-04, 12:09
- W ciągu paru ostatnich miesięcy stwierdziliśmy, że Rosja niemal całkowicie odbudowała się militarnie - oznajmił Kurt Campbell.
"Jego ocena wydaje się sprzeczna z opiniami Pentagonu i sojuszników USA w Europie" - zauważa amerykański portal.
Na spotkaniu z przedstawicielami państw wspierających Ukrainę minister obrony USA Lloyd Austin powiedział w zeszłym miesiącu, że Rosja straciła na Ukrainie ponad 315 tys. żołnierzy. - Siły rosyjskie przesunęły się na ukraińskim froncie ze względu na spadek amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, który doprowadził do braków amunicji, ale te zdobycze zostały osiągnięte dużym kosztem - uznał szef Pentagonu.
Przewodniczący komitetu bezpieczeństwa i obrony Sejmu Litwy Laurynas Kascziunas ocenił zaś wcześniej, że odbudowanie sił zbrojnych w stopniu umożliwiającym prowadzenie pełnowymiarowej wojny zajmie Rosji od pięciu do siedmiu lat.
REKLAMA
Moskwa przestawia gospodarkę na warunki wojenne
"Rosja zwiększyła wydatki na obronę do 6 proc. PKB w 2024 roku i jest to element szerszych starań Kremla o przestawienie gospodarki kraju, a zwłaszcza przemysłu obronnego, na warunki wojenne" - pisze DefenseNews.
Częściowo powodzenie Rosji na froncie wynika z pomocy ze strony Chin, Korei Północnej i Iranu. Zarówno Campbell, jak i inni wysocy rangą przedstawiciele administracji USA mówili dziennikarzom, że Chińczycy pomagali swoim rosyjskim partnerom przetrwać trudności gospodarcze i wojskowe w ciągu dwóch ostatnich lat.
- Rzeczywiście (Chińska Republika Ludowa) zaczęła pomagać w odbudowie rosyjskiego przemysłu obronnego, zastępując braki w handlu z partnerami europejskimi - powiedział jeden z amerykańskich urzędników.
Sukcesy Rosjan na froncie zwiększyły presję na władze Ukrainy, które w tym tygodniu obniżyły wiek poborowy z 27 do 25 lat.
REKLAMA
Ukraina czeka na pomoc USA
Bez amerykańskiej pomocy ukraińskie siły zbrojne będą musiały nadal racjonować amunicję i obronę przeciwlotniczą na froncie. Nie oznacza to jednak, że linie frontu są bliskie załamania – powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA generał Charles Q. Brown.
- Czy brak pomocy amerykańskiej utrudnia Ukraińcom zadanie? Tak. Ale oni potrafią się dość dobrze bronić - oznajmił najwyższy rangą amerykański wojskowy.
- Wojna w Ukrainie. Wielka mobilizacja w Rosji. 300 tys. dodatkowych żołnierzy
- Ukraińska linia frontu może się załamać? Politico bije na alarm
- Ukraińskie drony zniszczyły cele w Tatarstanie. "Rosjanie nie spodziewali się ataku"
PAP/kg
REKLAMA
REKLAMA