Nowy instrument finansowy. Na giełdzie zainwestujesz w nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podejmuje kolejną próbę wprowadzenia w Polsce giełdowych spółek, za których pośrednictwem można inwestować w nieruchomości - według wstępnych założeń nie tylko mieszkaniowe.
2024-04-05, 09:40
Jak napisał "Puls Biznesu", Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju, przedstawił wstępne założenia przepisów o spółkach inwestujących w najem nieruchomości (SINN w Polsce, za granicą REIT).
W dzienniku czytamy, że SINN mają być spółkami akcyjnymi z kapitałem zakładowym minimum 100 mln zł. Ich rejestr ma być prowadzony przez KNF we współpracy z GPW. Mają inwestować wyłącznie w aktywa przynoszące dochód i płacić 10-procentowy podatek od dywidendy w chwili jej wypłaty.
Gazeta zaznacza, że dla udziałowców dywidenda będzie wolna od opodatkowania. Dodała, że SINN mają na nią obligatoryjnie przeznaczać 90 proc. skonsolidowanego zysku (skorygowanego do poziomu posiadanej gotówki).
Jak podał "PB", podstawą do wyliczenia zysku mają być przychody spółki pomniejszone o koszty związane z prowadzeniem działalności z wyjątkiem amortyzacji. We wstępnych założeniach do projektu ustawy przewidziano też maksymalny poziom zadłużenia SINN na poziomie 50 proc. wartości portfela nieruchomości.
REKLAMA
Działanie REITów
REIT-y (ang. Real Estate Investment Trusts) są to firmy inwestycyjne, które inwestują w nieruchomości komercyjne, takie jak biurowce, centra handlowe, apartamentowce, hotele i inne. REIT-y działają na zasadzie zbierania kapitału od inwestorów, którzy kupują udziały lub akcje tych spółek. Dochód generowany przez nieruchomości, w które inwestują REIT-y, jest dystrybuowany między inwestorów w postaci dywidend.
REIT-y są często postrzegane jako efektywny sposób inwestowania w nieruchomości bez konieczności bezpośredniego zakupu nieruchomości. Ponadto, zazwyczaj podlegają one specjalnym przepisom podatkowym, które wymagają, aby przynajmniej 90 proc. ich dochodów było dystrybuowanych jako dywidendy dla akcjonariuszy. Ta struktura podatkowa czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów szukających stabilnych dochodów.
REITy jako rozwiązanie inwestycyjne
Cechy REITów powodują, że są ciekawym rozwiązaniem inwestycyjnym dla inwestorów indywidualnych:
Dostęp do szerokiego spektrum nieruchomości. Inwestowanie w REIT-y umożliwia inwestorom dostęp do szerokiego spektrum nieruchomości komercyjnych, które mogą być trudne do zdobycia dla pojedynczych inwestorów. REIT-y mogą inwestować w różne rodzaje nieruchomości, takie jak biurowce, centra handlowe, apartamentowce, hotele i magazyny, co umożliwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
REKLAMA
Wysoka dywidenda. Ze względu na wymóg dystrybucji co najmniej 90% dochodu netto w postaci dywidend, REIT-y często oferują wysokie stopy dywidendy. Dla inwestorów szukających stabilnych dochodów z inwestycji, REIT-y mogą być atrakcyjną opcją.
Łatwa możliwość upłynnienia. Inwestowanie w REIT-y zapewnia inwestorom łatwą możliwość sprzedaży aktywa, ponieważ udziały lub akcje REIT-ów mogą być łatwo kupowane i sprzedawane na giełdzie.
Dywersyfikacja portfela. Inwestowanie w REIT-y umożliwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego poprzez dodanie nieruchomości komercyjnych do tradycyjnego portfela złożonego z akcji i obligacji.
Potencjał wzrostu kapitału. Oprócz wysokich dywidend, niektóre REIT-y mogą również generować wzrost kapitału poprzez wzrost wartości nieruchomości, który przekłada się na wzrost wartości akcji lub udziałów REIT-u.
REKLAMA
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA