80. rocznica lądowania w Normandii. Media: Francja zaprosi Rosję na uroczystości

Według informacji francuskiego radia Europe1 Rosja ma zostać zaproszona na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę lądowania sił alianckich w Normandii podczas II wojny światowej. Ta skandaliczna decyzja ma zostać podjęta, mimo że Rosja wciąż atakuje Ukrainę, dążąc do podbicia tego państwa, i dokonuje zbrodni na ludności cywilnej.

2024-04-16, 16:33

80. rocznica lądowania w Normandii. Media: Francja zaprosi Rosję na uroczystości
Władze Rosji mają zostać zaproszone na uroczystości z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Foto: murathakanart/Shutterstock.com

Francuskie radio Europe1 powołuje się na źródła bliskie otoczeniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Według stacji decyzja francuskich władz nie została jeszcze upubliczniona, ale pewne jest, że zaproszenie zostanie wysłane. Rozgłośnia oceniła tę decyzję krytycznie.

Zaproszenie Rosji na 80. rocznicę lądowania w Normandii

Lądowanie sił alianckich w Normandii 6 czerwca 1944 roku przyczyniło się do pokonania nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia, które przeszło do historii jako D-Day.

Operacja w Normandii jest co roku upamiętniana podczas uroczystości z udziałem oficjeli z całego świata. Także rosyjski dyktator Władimir Putin uczestniczył w obchodach 70. rocznicy D-Day w 2014 roku. Jednak po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku, rosyjski przywódca jest politycznie i dyplomatycznie izolowany.

Zaproszenie przedstawicieli Rosji na uroczystości we Francji wydaje się tym bardziej niewłaściwe, że wojska Związku Sowieckiego nie były częścią sił alianckich i nie brały udziału w lądowaniu w Normandii. W inwazji brali udział żołnierze sił Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Polski, Australii, Wolnej Francji, Nowej Zelandii, Norwegii, Holandii i Belgii.

REKLAMA

Rosja w tym czasie operowała na froncie wschodnim, zmierzając m.in. w kierunku okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką Polski.

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie

24 lutego 2022 roku Rosja, łamiąc swoje obietnice, deklaracje, umowy międzynarodowe i prawo międzynarodowe, rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, prowadzoną jednocześnie z trzech kierunków - ze wschodu, z północy (z Białorusi) i z południa (z okupowanego Krymu i z Morza Czarnego).

Rosyjską agresję potępiła większość państw Europy Zachodniej i Środkowej, a także wiele krajów na świecie. Od początku wojny rosyjskie wojska popełniły wiele zbrodni wojennych, a sam Władimir Putin jest ścigany międzynarodowym nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w związku z oskarżeniami o popełnienie zbrodni ludobójstwa.

Czytaj również:

PAP/PolskieRadio24.pl/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej