Sankcje UE wobec Iranu po ataku na Izrael. Jest porozumienie

2024-04-22, 19:07

Sankcje UE wobec Iranu po ataku na Izrael. Jest porozumienie
Josep Borrell powiedział, że jest porozumienie ws. sankcji wobec Iranu po ataku na Izrael. Foto: Shutterstock/saeediex

Jak poinformował szef unijnej dyplomacji, jest polityczna zgoda na zaostrzenie sankcji wobec Iranu za atak na Izrael. Porozumienie osiągnęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej na spotkaniu w Luksemburgu.

Do nałożenia restrykcji na Iran wykorzystany zostanie system sankcyjny użyty wobec Rosji, dotyczący programu produkcji dronów, które są dostarczane Rosji do rażenia celów na Ukrainie. Zostanie on teraz rozszerzony o produkcję rakiet.

Przy czym, jak zastrzegł Josep Borrell, nie ma dowodów na to, że Iran przekazuje Rosji rakiety do bombardowania celów na Ukrainie. Natomiast rozszerzenie tego systemu pozwoli nałożyć szybciej sankcje na Iran.

Sankcje wobec Iranu. "Chodzi o rozszerzenie obszaru geograficznego"

- To obejmuje rozszerzenie obszaru geograficznego ram sankcyjnych. Chodzi o to, by sankcje dotknęły dostawy dronów i rakiet nie tylko do Rosji, ale całego regionu Bliskiego Wschodu i Morza Czerwonego. Rozszerzona ma być też lista zakazanych dostaw komponentów do dronów - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Teraz eksperci mają przygotować konkretne propozycje na piśmie, które będą podstawą prawną do nałożenia sankcji. Ostateczne decyzje będą podejmować ambasadorowie unijnych krajów.

Czytaj również:

Posłuchaj

Borrell: to obejmuje rozszerzenie obszaru geograficznego ram sankcyjnych. Chodzi o to, by sankcje dotknęły dostawy dronów i rakiet nie tylko do Rosji, ale całego regionu Bliskiego Wschodu i Morza Czerwonego. Rozszerzona ma być też lista zakazanych dostaw komponentów do dronów (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

IAR/Beata Płomecka/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej