Prezydent ułaskawił kolejne osoby zamieszane w aferę gruntową. Napieralski: jest głuchy na decyzje sądu

2024-04-26, 09:00

Prezydent ułaskawił kolejne osoby zamieszane w aferę gruntową. Napieralski: jest głuchy na decyzje sądu
Grzegorz Napieralski. Foto: Krzysztof Świężak/Polskie Radio

- Prezydent jest konsekwentny w sprawie afery gruntowej. Podjął decyzję, ludzie go ocenią - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Duda miał ułaskawić dwóch byłych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy zostali skazani na rok więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. 

Według TVN w środę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zarządził doprowadzenie agentów CBA do zakładu karnego. Tego samego dnia prezydent skorzystał z prawa łaski i ułaskawił obu mężczyzn.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że prezydent miał prawo skorzystać z prawa łaski. - To jest jego decyzja, jest w tym konsekwentny. Uważam jednak, że popełnił błąd. Sąd skazał te osoby, uznał ich winę, że działali niezgodnie z prawem i nadużyli władzy. Prezydent jest głuchy na decyzje sądu. Ma jednak do tego prawo - powiedział Grzegorz Napieralski.    

W związku z aferą gruntową prezydent ułaskawił wcześniej byłego szef CBA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. - Prezydent jest konsekwentny w tej sprawie. Podjął decyzję, ludzie go ocenią - dodał polityk KO.  

Afera gruntowa

W marcu 2015 r. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - były szef CBA i jego zastępca - zostali skazani nieprawomocnie na kary trzech lat więzienia i dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. W procesie byłych szefów CBA sąd uznał, że Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, choć brak było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa, kierowanym przez wicepremiera Andrzeja Leppera. Skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA ułaskawił jeszcze w 2015 r. prezydent Duda.

Sprawa wróciła na wokandę w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta prawem łaski i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. 

9 stycznia 2024 roku funkcjonariusze policji, pod nieobecność prezydenta, zatrzymali Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim i przewieźli najpierw do komendy policji, a następnie do aresztu. Później Kamiński trafił do celi szpitalnej w Radomiu, a Maciej Wąsik został osadzony w więzieniu pod Ostrołęką. 23 stycznia prezydent ogłosił ponowne ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika i tego samego dnia w godzinach wieczornych politycy wyszli z więzienia.

Posłuchaj

Grzegorz Napieralski gościem Sylwii Białek (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:54
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Sylwia Białek

Gość: Grzegorz Napieralski

Data emisji: 26.04.2024

Godzina: 7.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej