Zamach na premiera Słowacji. Grzegorz Cieślak: politycy zapominają o procedurach bezpieczeństwa

2024-05-16, 11:15

Zamach na premiera Słowacji. Grzegorz Cieślak: politycy zapominają o procedurach bezpieczeństwa
Zamachowiec oddał w kierunku premiera pięć strzałów. Foto: LightField Studios / shutterstock.com

- Musimy zdawać sobie sprawę, że słuchający polityków to ludzie o różnej wrażliwości, różnym potencjale intelektualnym i czasami biorą za dobrą monetę bełkot o byciu zdrajcą, gdy nie wyznaje się jedynie słusznego poglądu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Cieślak, ekspert ds. terroryzmu (Collegium Civitas).

Szef słowackiego rządu został postrzelony w miejscowości Handlová na zachodzie kraju, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Strzały padły, gdy premier Robert Fico wyszedł do ludzi zebranych przed miejscowym domem kultury.

Grzegorz Cieślak komentował okoliczności zamachu i reakcje ochrony premiera. - Co pewien czas politycy, upojeni własnym wyobrażeniem o popularności, wychodzą do ludzi, zapominając o podstawowych procedurach bezpieczeństwa. Politycy nie reprezentują siebie, są wyrazicielami poglądu, czasami bardzo radyklanego - stwierdził.

- To nie jest tak, że politycy robią to, na co pozwoli ochrona. To ochrona robi to, na co pozwolą politycy. Czasami warto oddać się w ręce tej ochrony, która wie, lub powinna wiedzieć, nieco więcej od polityków na temat zachowań ludzi - podkreślał ekspert, który jednocześnie zwracał uwagę, że z pierwszych wypowiedzi osób, które brały udział w spotkaniu z premierem, wiadomo, że nie były kontrolowane osoby stojące w szpalerze, który mógł się przywitać z premierem.

Sprawca został zatrzymany tuż po ataku. Według słowackich mediów to 71-latek z miejscowości Levice na południu kraju, który miał posiadać pozwolenie na broń.

Posłuchaj

Posłuchaj

Grzegorz Cieślak o zamachu na premiera Słowacji (Pomówmy o tym) 22:04
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: Grzegorz Cieślak, Collegium Civitas

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 22.05

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej