"Stolik z widokiem na Kreml". Orbitowski: Reszka buduje ze skrawków wielką opowieść o Rosji

2024-05-16, 12:45

"Stolik z widokiem na Kreml". Orbitowski: Reszka buduje ze skrawków wielką opowieść o Rosji
Okładka książki "Stolik z widokiem na Kreml" Pawła Reszki. Foto: Wydawnictwo Wielka Litera / mat. promocyjne

- Ta książka ma koszmarną okładkę i bardzo nijaki, niezachęcający tytuł. Pod nimi kryje się wspaniała książka, która nam pokazuje, ze Paweł Reszka nie tylko jest świetnym reporterem, ale też bardzo dobrym pisarzem - mówił Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim recenzował w Polskim Radiu 24 nowości wydawnicze.

Paweł Reszka to dziennikarz, korespondent wojenny (m.in. w Gruzji i Ukrainie), autor bestselerowych książek. Współpracował z "Rzeczpospolitą" jako korespondent w Moskwie, był szefem działu śledczego w "Dzienniku". Pisał dla "Tygodnika Powszechnego".

- To książka jedyna w swoim rodzaju, Paweł Reszka ze skrawków buduje wielką opowieść o Rosji, kraju przeżartym prze korupcję, przez który wędrują nieszczęśliwi obywatele. Próbuje dociec tego, czym jest naprawdę ten kraj. To przepiękna literatura - mówił Łukasz Orbitowski.

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o nowościach wydawniczych (Posłowie) 22:21
+
Dodaj do playlisty

W audycji także rozmowa o zbiorze esejów "Godzina owoców" Béli Hamvasa (Wydawnictwo Próby). Teksty powstałe krótko po II wojnie światowej, uznawane są za jedno ze szczytowych osiągnięć pisarza. Hamvas kreśli portret człowieka wolnego, myśli nad melancholią ostatnich dzieł wielkich twórców, przedstawia prognozy dotyczące społeczeństwa przyszłości.

Czytaj także:

PR24/ka

* * *

Audycja: Posłowie

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 23.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej