Zamach na Roberta Ficę. Prof. Hołyst: nie każdy może być zabójcą, trzeba poznać proces motywacyjny

2024-05-17, 16:54

Zamach na Roberta Ficę. Prof. Hołyst: nie każdy może być zabójcą, trzeba poznać proces motywacyjny
Słowackie służby badające miejsce zamachu na premiera Ficę. Foto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

- Najważniejszy jest proces motywacyjny. Co w konkretnej sytuacji zadecydowało, że on się zdecydował na takie tragiczne podejście do premiera Ficy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Brunon Hołyst, komentując informacje o zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Jak podkreślił, "nie każdy może być zabójcą", więc poznanie motywacji jest kluczowe.

W środę doszło do zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Napastnik otworzył ogień do szefa rządu po wyjazdowym posiedzeniu słowackiej Rady Ministrów w miejscowości Handlová. W Polskim Radiu 24 sprawę - z perspektywy kryminalistyki i kryminologii - komentował prof. Brunon Hołyst.

Zamach na premiera Ficę. "Służby nie były przygotowane"

Gość audycji zauważył, że w Handlovej doszło do szeregu zdarzeń, które umożliwiły przeprowadzenie zamachu. Pierwszą kwestią było to, że premier wyszedł z budynku, w którym odbywało się posiedzenie rządu, bez żadnego uzgodnienia. - Dlatego być może jego służby nie były dobrze przygotowane, żeby go ochronić przed jakimiś incydentami - mówił prof. Brunon Hołyst.

- Po drugie - samo zachowanie służby bezpieczeństwa nie było zbyt fachowe. Nie wiem, czy oni mieli kuloodporne kamizelki, czy nie. Chociaż - jak zaobserwowałem - jeden z członków służb miał rozpiętą marynarkę i nie było widać żadnej kamizelki. Oni rzucili się głównie na sprawcę tego zamachu, a nikt się nie zajął osobą postrzeloną, czyli premierem. To był zły podział funkcji - ocenił ekspert.

Odnotował także fakt, że szefa słowackiego rządu przewieziono do szpitala rządowym mercedesem. - Tam natychmiast powinna być karetka pogotowia, która by go zabrała - dodał.

Profil osobowości zabójcy. Dlaczego strzelał?

Rozmówca Polskiego Radia 24 przypomniał, że słowackie media i władze przyjęły od razu założenie, że zamachowiec działał z pobudek politycznych. Jak stwierdził prof. Hołyst, to nie jest wcale przesądzone. Wyjaśnił, że pojawiają się w przestrzeni medialnej sprzeczne informacje - z jednej strony jest mowa o niechęci do obecnych władz, z drugiej strony - o przynależności do prorosyjskich organizacji.

- Wszystkie te sprawy wymagają bardzo głębokiego wyjaśnienia. Najważniejszy jest proces motywacyjny. Co w konkretnej sytuacji zadecydowało, że on się zdecydował na takie tragiczne podejście do premiera Ficy - tłumaczył kryminolog, podkreślając, że "nie każdy może być zabójcą", bo do tego potrzeba "pełnej determinacji złej woli".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Brunon Hołyst o zamachu na Roberta Ficę ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 22:00
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: prof. Brunon Hołyst (ekspert ds. kryminalistyki i kryminologii)
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 15.07

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej