Gruzja po przyjęciu ustawy o zagranicznych agentach. "Tbilisi jest po drodze z Budapesztem"

2024-05-18, 17:00

Gruzja po przyjęciu ustawy o zagranicznych agentach. "Tbilisi jest po drodze z Budapesztem"
Zdaniem przedstawiciel UE gruzińska ustawa o agentach zagranicznych stoi w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji. Foto: PAP/Abaca

W Gruzji nie ustają protesty przeciwko ustawie o przejrzystości obcych wpływów, tzw. ustawą o agentach zagranicznych. - Największy problem polega na tym, że w Gruzji nie ukrywa się, przeciwko komu jest ona skierowana. Ma uciszyć wszelkich krytyków władzy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka Agnieszka Filipiak, która zajmuje się Kaukazem Południowym. 

Rządząca do 12 lat Gruzją partia Gruzińskie Marzenie przegłosowała kontrowersyjną ustawę o tzw. agentach zagranicznych (o przejrzystości wpływów). Nowe prawo przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. budżetu z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do rejestru agentów obcego wpływu. Ustawa jest również nazywana "rosyjską". Podobnie rozwiązania Rosja przyjęła w 2012 roku.  

Przedstawiciele USA, UE i ONZ zaapelowali do władz w Tbilisi o wycofanie ustawy. Podkreślono, że stoi ona w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i jej procesem integracji. Premier Gruzji Irakli Kobachidze zapewnia, że do 2030 roku Gruzja stanie się członkiem UE na "własnych zasadach". 

Natomiast opozycyjna wobec rządu w Tbilisi prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zapowiedziała, że zawetuje kontrowersyjną ustawę. Jak twierdzi, 80-90 proc. Gruzinów popiera dążenia kraju do integracji europejskiej.

Posłuchaj

Agnieszka Filipiak o sytuacji w Gruzji (Świat 24) 14:03
+
Dodaj do playlisty

  

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Świat 24

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Gość: Agnieszka Filipiak (dziennikarka, ekspertka ds. Kaukazu Południowego) 

Data emisji: 18.05.2024

Godzina emisji: 13.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej