Zagrożenie czy szansa dla Polski? Spór o politykę Trumpa
- Trump w okresie swoich rządów starał się państwo amerykańskie, z jego wartościami i poszanowaniem dla tradycji, osłabiać. Na szczęście Stany Zjednoczone okazały się "idiot-proof", i to jest ich siła. Trzeba pamiętać, że od kiedy Trump doszedł do władzy w wyborach, w które ingerowała Rosja, to próbował rozmawiać z Putinem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szeptycki (Polska 2050), który dyskutował z Bartłomiejem Wróblewskim (PiS).
2024-05-31, 10:15
Dwunastoosobowa ława przysięgłych uznała byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych za winnego 34 zarzutów sfałszowania w 2016 roku dokumentów finansowych, by ukryć skandal seksualny, który mógłby storpedować jego kampanię prezydencką. Czy wpłynie to na jego szanse w trwającej kampanii? Politycy w studiu Polskiego Radia 24 komentowali konsekwencje ewentualnej wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
"Polityka Trumpa korzystna dla NATO"
Zdaniem Bartłomieja Wróblewskiego relacje transatlantyckie muszą być podstawą bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i całej Europy, i Polska musi starać się utrzymywać kontakty zarówno z republikanami, jak i demokratami.
- Za rządów Trumpa nastąpiło wzmocnienie obecności USA i NATO w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, to była polityka korzystna dla nas. Donald Trump podniósł też bardzo ważną kwestię z punktu widzenia bezpieczeństwa europejskiego - zaczął wywierać presję, by państwa, które przez lata jechały w NATO na gapę - nie płaciły na zbrojenia - zaczęły to robić. Polityka Trumpa względem naszej części Europy był korzystna dla wzmocnienia NATO - zaznaczył gość audycji.
"Trump jest bardzo szkodliwym przykładem populizmu i braku poszanowania dla prawa"
Andrzej Szeptycki ocenił, że wygrana Trumpa byłaby istotnym zagrożeniem zarówno dla Stanów Zjednoczonych, dla NATO, ale i dla Polski. - Oczywiście trzeba wydawać więcej na obronność, ale Trump jest bardzo szkodliwym przykładem populizmu i braku poszanowania dla prawa. W kontekście NATO to brak zrozumienia dla istoty więzi sojuszniczych. Art. 5 mówi bardzo jasno, że w razie agresji na jedno z państw członkowskim inne mają mu pomóc, niezależnie od tego, kto ile płaci. Mamy casus Islandii, która nie ma w ogóle swoich sił zbrojnych - zauważył.
REKLAMA
- Trump na pewno dalej szedł w słowach niż czynach, więcej mówił złego, niż robił. W kluczowym momencie po 24 lutego 2022 r. mnie najbardziej zapadły czyny i słowa prezydenta Bidena, że NATO nie odda ani skrawka terytorium. To wydaje się niesłychanie istotne i na kontynuację tej amerykańskiej polityki bardzo liczę - komentował poseł.
Posłuchaj
Wydanie przez ławę przysięgłych werdyktu nie oznacza, że Trump w najbliższym czasie trafi do więzienia. Prowadzący sprawę sędzia dopiero na 11 lipca wyznaczył datę ogłoszenia wyroku. Donald Trump może zostać skazany na 4 lata pozbawienia wolności albo dostać wyrok w zawieszeniu.
W drugiej połowie lipca amerykańska Partia Republikańska ma formalnie nominować Trumpa na kandydata w wyborach prezydenckich.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Roch Kowalski
Goście: Andrzej Szeptycki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (Polska 2050), i Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 31.05.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 08.36
PR24/ka/wmkor
REKLAMA