Strefa buforowa w praktyce. Adam Wajrak: mieszkańcy wiedzą, jak się zachować

- W środkowej części Puszczy Białowieskiej jest bardzo spokojnie, nie widać w ogóle obecności wojska i służb. Ona jest sporadyczna. Są organizacje pozarządowe i czasami uchodźcy - powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf, publicysta i przyrodnik Adam Wajrak. - Granica, pomimo zapewnień polityków, że jest szczelna, taka nie jest. Ludzi jest bardzo trudno zatrzymać, uważam, że jest to wręcz niemożliwe - podkreślił.

2024-06-15, 13:23

Strefa buforowa w praktyce. Adam Wajrak: mieszkańcy wiedzą, jak się zachować
Adam Wajrak podkreślił, że na granicy jest bezpiecznie. Foto: Pawel Wodzynski/East News

W czwartek, rozporządzeniem MSWiA, ustanowiono strefę buforową przy granicy polsko-białoruskiej. Pas bezpieczeństwa obowiązuje na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem, z czego na ok. 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 metrów od linii granicy, a na ok. 16 km w pasie o szerokości ok. 2 km.

- Tutaj jest naprawdę bezpiecznie, głównie dzięki temu, że mieszkańcy i organizacje pozarządowe wiedzą, jak się zachować - powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf, publicysta i przyrodnik Adam Wajrak. - Na samej granicy też jest dużo wojska i służb, chociaż różnie bywa z ich przygotowaniem i wyposażeniem - dodał. 

Jak mówił sytuacją na granicy głównie przestraszona jest reszta kraju nie zaś miejscowi, co skutkuje wyraźnym spadkiem ruchu turystycznego. 

Nowa normalność przy granicy

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że "jeśli chodzi o ilość uchodźców i to, jak się odbywa zaopiekowanie nimi, to od wielu miesięcy nic się nie zmieniło". - Granica, pomimo zapewnień polityków, że jest szczelna, taka nie jest - dodał. - Ludzi jest bardzo trudno zatrzymać, uważam, że jest to wręcz niemożliwe - dodał. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Podkreślił, że na mieszkańcach przygranicznych terenów nie robi wrażenia wzmożona obecność żołnierzy. - Nie robią na nas wrażenia uchodźcy, którym wiemy, jak pomagać, gdy tej pomocy potrzebują, nie robi na nas wrażenia wozów pancernych - wskazał. 

- W środkowej części puszczy jest bardzo spokojnie, nie widać w ogóle obecności wojska i służb. Ona jest sporadyczna. Są organizacje pozarządowe i czasami uchodźcy. To wszystko, z naszego punktu widzenia, stało się normalnością - stwierdził Adam Wajrak.

Ścisłe zasady przebywania nad granicą

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało wydane na podstawie ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepisy określają, kto może przebywać na obszarze objętym zakazem przebywania.

To - jak wynika z przepisów - m.in. mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby pracujące w strefie czy pobierające naukę, a także właściciele nieruchomości położonych w obszarze objętym zakazem.

REKLAMA

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Adam Wajrak o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Temat dnia) 18:49
+
Dodaj do playlisty

***

AudycjaTemat dnia

ProwadzącyMałgorzata Żochowska

GośćAdam Wajrak (reporter, fotograf)

Data emisji: 15.06.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 10.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej