REKLAMA

Ekstremalne zjawiska pogodowe w USA. W Arizonie 44 st. C, w Montanie pół metra śniegu

2024-06-16, 09:47

Ekstremalne zjawiska pogodowe w USA. W Arizonie 44 st. C, w Montanie pół metra śniegu
W Montanie spadło 15 cm opadów ciężkiego, mokrego śniegu. Foto: LanaG/Shutterstock

Od fali upałów na południu po możliwy śnieg w Górach Skalistych - Ameryka przygotowuje się na ekstremalne warunki pogodowe. Temperatura w Arizonie sięgała w sobotę 44 stopni Celsjusza. W Montanie może spaść pół metra śniegu.

Po dniach intensywnych powodzi na Florydzie kilka stanów przygotowuje się na intensywną falę upałów. Jednocześnie północno-zachodnie tereny wybrzeża Pacyfiku doświadczą wyjątkowo zimnej pogody. Na początku przyszłego tygodnia w Górach Skalistych może pojawić się śnieg.

Jak podała ABC, w Phoenix w Arizonie temperatura osiągnęła w sobotę o godz. 17 niemal 44 st. C. Przewidywano, że wzrośnie jeszcze o kilka stopni. Ponad 5 tys. osób szukało wytchnienia w klimatyzowanych bibliotecznych centrach w Phoenix.

W El Paso w zachodnim Teksasie spodziewana temperatura w sobotę miała przekroczyć 40,5 st. C, a w Atlancie, w Georgii, 38 st. C.

Zderzające się fronty

Według meteorologów 15 cm opadów ciężkiego, mokrego śniegu można oczekiwać w górach wokół Missoula w stanie Montana. Aż 51 cm śniegu prognozują meteorolodzy na wyższych wysokościach w Parku Narodowym Glacier.

REKLAMA

"Niszczący system burz zbiegł się w czerwcu z początkiem sezonu huraganów, który zgodnie z prognozami będzie jednym z najaktywniejszych w ostatnich latach. Synoptycy twierdzą, że zderzające się fronty mogą w sobotnią noc doprowadzić do gwałtownych powodzi między wschodnią Nebraską a północnym Wisconsin, a także silnych burz na obszarach od wschodniej Montany do Północnej i Południowej Dakoty" - podkreśla ABC.

Tymczasem według Krajowej Służby Pogodowej w ciągu najbliższych kilku dni do środkowego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej dotrze tropikalna wilgoć, a ulewne deszcze nawiedzą ten region w poniedziałek rano.

Burze i grad w Seattle

- Wszystko jest ze sobą powiązane. Upał, który będzie narastał na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie, wynika z czerwcowych znaczących odchyleń od typowych zjawisk pogodowych - ocenił David Roth, synoptyk w Narodowym Centrum Prognoz Pogody w College Park w stanie Maryland.

Dodał, że skutkuje to ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak intensywne fale upałów, ulewne deszcze i katastrofalne w skutkach powodzie.

REKLAMA

W sobotę niskie ciśnienie na północnym zachodzie sprowadziło po południu rozproszone burze oraz grad do Seattle i innych miast w zachodnim części stanu Waszyngton. Ostrzeżenia o mrozie skłoniły ogrodników w północnym Idaho do przykrywania osłonami delikatnych roślin na weekend.

PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej