Walczyć czy wyjeżdżać? "Różne postawy w sytuacjach ekstremalnych"
- Żyliśmy w Europie w poczuciu zrozumienia tego, że wojna jest złem, że wojny już do nas nie wrócą, stąd odsunięcie militaryzacji społeczeństwa w codziennej świadomości. To wróciło dość brutalnie z początkiem 2022 r. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Zaremba (Uniwersytet SWPS).
2024-06-18, 11:45
Od ponad dwóch lat trwa wojna w Ukrainie. Pojawiają się opinie analityków, że dla Rosji to tylko etap w realizacji imperialnych ambicji, że możliwe są nowe ogniska zapalne, mogą to być kraje bałtyckie, ale także Polska.
Zgodnie z najnowszymi badaniami, w razie zagrożenia bezpieczeństwa Polski, także w sytuacji konfliktu zbrojnego, jedna trzecia Polaków zapowiada wyjazd za granicę. Wstąpienie do wojska na ochotnika deklaruje 16 proc. badanych.
Dr Mateusz Zaremba zwrócił uwagę, że badanie tego rodzaju postaw jest bardzo trudne, na wynik może rzutować wiele czynników. W badaniu jest mowa m.in. o postawach nieakceptowanych społecznie, takich jak ucieczka z pola walki, które są niechętnie ujawniane przez ankietowanych.
- W sytuacji podbramkowej nikt nie wie, jak się zachowa. To, co zadeklaruje, siedząc w domu przy herbacie, wypełniając jakaś ankietę, jest abstrakcją, opowiadaniem bajek. Nie wiemy, jak się zachowamy w sytuacjach ekstremalnych, wychodzą z nas różne zachowania i postawy - zauważył.
REKLAMA
Jednocześnie ekspert podkreślił, że w ciągu ostatnich lat narastało przekonanie, że Europa jest miejscem wolnym od konfliktów zbrojnych, co też rzutuje na deklaracje badanych. - Było poczucie, że wojny są dalej od nas, że nie musimy się szykować do walki bezpośredniej na naszym terytorium, wydawało się, że etap wojen jest już za nami - stwierdził dr Zaremba.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
REKLAMA
Gość: dr Mateusz Zaremba (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 17.06.2024
Godzina emisji: 22.05
PR24/ka/kormp
REKLAMA
REKLAMA