"To są dramatyczne historie". Draginia Nadażdin o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

2024-06-19, 12:35

"To są dramatyczne historie". Draginia Nadażdin o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Z danych SG wynika, że od początku czerwca było ponad 2,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Foto: Shutterstock/Karolis Kavolelis

- W tym momencie nie ma rozwiązania, które przyczyniłoby się do zagwarantowania bezpieczeństwa osób, które próbują się przedostać do Polski, a nie mają nic wspólnego z atakami wobec polskich służb - mówiła w Polskim Radiu 24 szefowa polskiego oddziału Lekarzy bez Granic Draginia Nadażdin.

Od 13 czerwca decyzją rządu ponownie obowiązuje strefa buforowa wzdłuż granicy z Białorusią. Mierzy 60 km długości i od 200 m do około 2 km szerokości, ma utrudnić aktywność przemytników ludzi i kurierów odbierających migrantów. Strefa buforowa ma obowiązywać przez 90 dni.

Draginia Nadażdin opowiadała, jak Lekarze bez Granic pomagają migrantom. - Przy granicy z Białorusią działa nasz zespół medyczny, który pomaga osobom, które przedostały się do Polski, a które potrzebują pomocy medycznej. Gdy otrzymamy takie zgłoszenie, nasi medycy próbują znaleźć taką osobę i udzielić jej pomocy medycznej. Większość tych osób spędza bardzo dużo czasu w lesie, wiele z nich doświadcza także bardzo brutalnej przemocy ze strony białoruskich służb - zaznaczyła.

Bezpieczeństwo, przemoc, polityka 

- Straszna śmierć polskiego żołnierza miała bardzo duży wpływ na sposób, w jaki polskie społeczeństwo patrzy na to, co dzieje się na granicy. My jesteśmy tam obecni od listopada 2022 roku i muszę powiedzieć, że ludzie, którzy próbują się dostać przez granicę, są bardzo różni. My trafiamy do tych osób, które są najbardziej wyczerpane, to są dramatyczne historie, które pokazują, że obecny sposób nie działa, nie ma dbania o to, żeby osoby, które najbardziej potrzebują pomocy, ją dostały. Z drugiej strony widzimy, że obawy o poczucie bezpieczeństwa są rozbudzane przez polityków - mówiła szefowa polskiego oddziału Lekarzy bez Granic.

- Zakładamy, że rząd i służby powinny szanować polskie prawo, dbać o ochronę praw człowieka. Ludzie mówią o ogromnej przemocy, jakiej doświadczyli po białoruskiej stronie granicy, ale także o tym, że doświadczają przemocy po stronie polskiej - dodała Draginia Nadażdin.


Posłuchaj

Draginia Nadażdin o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Pomówmy o tym) 22:48
+
Dodaj do playlisty

 

Rząd zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny, a także nowelizacją Kodeksu karnego. Celem tych zmian jest dostosowanie polskiego prawa do warunków zagrożenia wojną hybrydową. Planowane jest też wprowadzenie zmian dotyczących użycia broni przez żołnierzy i inne służby broniących granicy. Chodzi o prostsze zasady jej użycia w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ze strony na przykład agresywnych grup migrantów.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: Draginia Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 22.05

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej